Sociální služba v domácnostech seniorů a osob se zdravotním znevýhodněním

 
Hlasatel

Terénní sociální služba osobní asistence je určena právě takovým lidem, jako jsou Jana a Pavel. A nejen jim. Využívají ji děti s tělesným nebo mentálním postižením, lidé, kteří rehabilitují po úraze nebo jsou dlouhodobě nemocní, a také senioři.  

Těm všem osobní asistenti Heweru pomáhají již více než 25 let žít co nejbezpečněji a nejpohodlněji doma. Službu osobní asistence poskytuje ve všední dny i o víkendu, v denních nebo nočních hodinách. Snahou Heweru je, aby si sám uživatel služby v co největší míře řídil nejen čas, ale zejména náplň služby, kterou potřebuje.  

V Praze určuje objem poskytnutých služeb (počet hodin, které asistenti stráví u svých klientů) po dohodě s jednotlivými městskými částmi Magistrát hlavního města Prahy. Ten na začátku letošních prázdnin umožnil jejich navýšení. Díky tomu je možné službu osobní asistence zpřístupnit více lidem, kteří ji pro svůj život potřebují.  

Jen v posledních několika letech pomohla služba osobní asistence poskytnutá Hewerem ve spolupráci s MČ Praha 15 bezmála devadesátce zdejších občanů k tomu, aby nemuseli odejít do pobytového zařízení, ale naopak mohli žít doma. V současné chvíli poskytuje ročně přes tři tisíce hodin služby lidem, kteří bydlí v Hostivaři, na Košíku nebo v Měcholupech a má díky rozhodnutí pražského magistrátu možnost tuto pomoc ještě rozšířit. Pokud byste se chtěli o službě dozvědět více, podívejte se na stránky www.hewer.cz.  

Foto: Panu Pavlovi je hodně přes sedmdesát let. Před několika lety ovdověl, brzy poté ho navíc postihla mozková příhoda. V bytě žije sám, levá polovina těla ho neposlouchá a bez pomoci by nemohl zůstat doma. Již pár let za ním dochází jeho osobní asistent, aby mu připravil jídlo, obstaral nákupy a domácnost a pomohl mu s péčí o sebe. Díky této pomoci může pan Pavel zůstat ve svém bytě, a i když mu manželka stále chybí, necítí se tak osamělý.  

Foto: Paní Jana je již dlouho nevyléčitelně nemocná. Většinu času tráví na lůžku. Je vdaná, a aby mohla s rodinou zůstat pohromadě, využívá terénní sociální službu osobní asistence. Osobní asistentka jí pomůže s osobní hygienou, polohováním na lůžku, podáváním jídla nebo si spolu vyjedou do parku. Služba pomáhá nejen paní Janě, ale také její rodině. Ta tak lépe zvládá péči o paní Janu. Manžel může i nadále chodit do práce a být své ženě oporou nejen po finanční stránce.

Klíčová slova: