Specifika práce v rodinách dětí s lehčími vadami sluchu
1. dubna 2022 Pohled poradce rané péče Klasifikace sluchové vady závisí na prahových hodnotách v tzv. řečových frekvencích, tedy na 500, 1000, 2000 a 4000 Hz.
Pokud má člověk prahové hodnoty na těchto frekvencích mezi 20–40 dB, mluvíme o lehké nedoslýchavosti. Jsou-li prahy sluchu na některých frekvencích mezi 20–40 dB a na některých mezi 40–60 dB, popíšeme ji jako lehkou až střední nedoslýchavost. V článku se budu zabývat specifiky práce v rodinách dětí právě s tímto typem sluchové vady.
Děti s časnou diagnózou
V naprosté většině českých porodnic se u miminek provádí novorozenecký screening sluchu, který orientačně určí, zda dítě pravděpodobně slyší lépe než na 35–40 dB, nebo zda je podezření, že je jeho sluch horší. Pokud dítěti novorozenecký screening sluchu tzv. "nevyšel", následuje během několika měsíců objektivní vyšetření na foniatrickém pracovišti (BERA nebo SSEP), které podezření na vadu sluchu definitivně potvrdí nebo vyvrátí. V případě potvrzení vady sluchu pak foniatr dítěti přidělí sluchadla a rodina často požádá o spolupráci s ranou péčí. Celý tento proces probíhá ve věku, kdy se sluch i u slyšících dětí teprve...