Společnost Neuralink implantovala prvnímu člověku čip do mozku
Radiožurnál Společnost Neuralink miliardáře Elona Muska v neděli implantovala prvnímu člověku čip do mozku. Oznámil to na své síti X sám Musk.
A to s tím, že pacientovi se daří, daří dobře a počáteční výsledky jsou slibné. Neuralink, který vyvíjí mozkové čipy, dostal loni od amerického úřadu pro kontrolu potravin a léčiv souhlas k první klinické studii na lidech. Studie posoudí funkčnost aparátu, který byl navržen tak, aby lidem s ochrnutím všech čtyř končetin umožnil ovládat zařízení myšlenkami. Zkoumat se bude také bezpečnost implantátu. Já už ve vysílání vítám Přemysla Jirušku z Ústavu fyziologie Akademie věd a také z 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, dobrý den.
Jak ten čip vypadá a jak by měl fungovat.
Přemysl Jiruška , lékař z Ústavu fyziologie 2. lékařské fakulty
——————–
Tak ten čip si můžete představit jako velmi malinkou destičku. To může být několik stovek mikrometrů na stovek mikrometrů, záleží podle toho, jak velkou oblast mozku chcete zasáhnout a ty elektrody vypadají různě, to znamená, můžete si ji představovat opravdu jako plochou destičku, na který jsou elektrody, opravdu on jich tam má asi 1500 na takovýhle malém prostoru a zároveň to umí i zpracovávat ten signál, který registruje nebo to může být, to není jenom Elon Musk, který se tím zabývá, ale můžete si opravdu představit takovouto mikrodestičku, která zase vypadá jako fakírovo lože, takový malinký jehličky. A těch tam zase může být obrovské množství, stovky a pomocí těch se právě registruje aktivita z neuronů.
moderátor
——————–
Co všechno mohou takovéto čipy nebo destičky lidem, kteří jsou třeba ochrnutí nebo slepý nebo němý, umožnit?
Přemysl Jiruška , lékař z Ústavu fyziologie 2. lékařské fakulty
——————–
Tak právě ta představa je těchto zařízení, kterým se říká anglicky brain machine interface, to znamená rozhraní mezi mozkem a strojem, tak ta představa je, že by skutečně měli nějakým způsobem nahradit nějakou funkci mozku nebo kterou ztratíte, to znamená, pokud...