Superschopnost vykoupená postižením. Savantský syndrom je stále záhadou

Hrdina filmu Rain Man, Raymond Babbitt, je zřejmě nejznámějším nositelem savantského syndromu. Odvrácenou stranou jeho geniality je však sociální i intelektuální postižení. Pojďme si představit savantský syndrom.
Článek
Ani porucha ani nemoc
Savantský syndrom neboli syndrom učence je stav, kdy je člověk obdařen úžasnou schopností nebo talentem. S touto schopností se může jedinec narodit nebo ji "získat." Za příčinu syndromu je považován neurovývojový stav, jako je například autismus, kterým trpěl výše zmíněný hrdina filmu, nebo prodělání poranění mozku. Nedá se ale tvrdit, že každý autista je tzv. savant, přibližně jen 1 z 10 lidí s autistickou poruchou má nějakou výjimečnou schopnost. Obecně se odhaduje, že pouze jeden člověk z milionu je savant a pozoruhodné je, že syndrom častěji postihuje muže než ženy, v poměru 6:1.
Pohled historie
Savantský syndrom poprvé popsal v roce 1887 britský lékař John Langdon Down, který je také známý pro svou práci s Downovým syndromem. Down použil termín "idiot savant" - "učený idiot" k popisu jedinců s nízkým IQ, kteří však vykazovali mimořádné schopnosti v jedné konkrétní oblasti. Dnes je termín považován za zastaralý a nevhodný, a používá se spíše termín "savantský syndrom".
Spektrum dovedností
Mezi nejběžnější savantské schopnosti patří výjimečná paměť. Přiřadit...

 

Klíčová slova: