Svaz tělesně postižených ve Starém Lískovci má po covidu opět pestrý program
Po dvou letech covidové přestávky začala od června 2022 opět probíhat bez omezení činnost místní organizace Svazu tělesně postižených ve Starém Lískovci. Konec vládních opatření jsme všichni přijali s nadšením. Máme radost, že se opět můžeme setkávat, prožívat společné výlety a účastnit se zajímavých akcí.
Velmi si vážíme finanční pomoci Úřadu městské části Brno-Starý Lískovec, dotace nám výrazně pomohla kompenzovat zvýšené náklady na bezbariérovou dopravu.
Po dlouhé pauze jsme byli lační po cestování. Všechna navštívená místa byla zajímavá, obohatila nás a poznali jsme něco nového. Rádi vám představíme místa, která jsme navštívili a rozhodně stála za návštěvu.
Hudební festivaly patří k oblíbeným letním cílům. Naše první cesta mířila na jeden z nich, a to na Mezinárodní festival dechových hudeb Kmochův Kolín. Těší nás, že jsme svou účastí podpořili pořadatele, hudebníky, zpěváky i mažoretky za to, že udržují tuto krásnou tradici a vzdávají zaslouženou poctu svému rodákovi, vlastenci a skladateli Františku Kmochovi. A ať si říká, kdo chce, co chce, tak Kolíne, Kolíne a další písničky si s chutí příležitostně rádi zazpíváme.
Navštívili jsme i lázeňské město Poděbrady s nádherným parkem a historickým centrem. Nedílnou součástí lázeňského parku jsou květinové hodiny. Každý den okolo šesté hodiny ranní zahradník mění a přesazuje aktuální datum tvořený sazenicemi květy echeverie ozdobné. Úsměv na tváři nám vykouzlil litinový trpaslík, umístěný ve své zahrádce pod vrbou, který každou čtvrt hodinu bije kladívkem do své plechové muchomůrky.
Na další výlet v měsíci červenci jsme si zajeli do Muzea nové generace ve Žďáru nad Sázavou. Cestou jsme se zastavili v obci Černá. Uprostřed návsi tam totiž stojí architektonický skvost z roku 2006 - dřevěná kaple sv. Antonína navržená tak, aby byla dominantou obce, ale zároveň nerušila místní zástavbu. Moderní styl kaple ve tvaru archy přitahuje pozornost tuzemských i zahraničních architektů. Kaple získala nejedno ocenění a mimo jiné byla nominována za ČR na prestižní evropskou architektonickou cenu " Miese van den Rohe". Tu uděluje Evropská unie každé dva roky a nese jméno po významném architektovi, jehož vila Tugenhat je na seznamu UNESCO. Zasvěceně nás s kaplí seznámil pan starosta Vítězslav Plocek. My jsme obdivovali, poslouchali a vyptávali se na zajímavosti týkající se nejen stavby, ale i celé obce.
Některé účastnice návštěva Muzea nové generace trochu vyděsila "technikou", kterou obdržely při vstupu, kdy každá dostala tzv. audioprůvodce. Ale nakonec byla radost jak ze zvládnuté techniky, tak z nevšedního zážitku celé expozice, která byla nainstalována v pološeru, aby vynikly vizuální efekty, hologramy atd. Příjemné prostředí zámku podtrhla bezbariérová zámecká kavárna a obchůdek s neotřelými suvenýry.
S plně obsazeným autobusem z DPMB jsme zajeli do Rajhradu na exkurzi Památníku písemnictví na Moravě s nejstarší historickou knihovnou. Slavná a nádherná knihovna se nachází v prostorách Benediktinského kláštera, který po čtyřiceti letech navazuje na tisíciletou historii a zdevastované objekty postupně rekonstruuje. Benediktini prosluli kromě šíření duchovních hodnot i využitím léčivých bylin. Zkušenosti předávané z generace na generaci blahodárně pomáhají i v dnešní zátěžové době. Proto jsme navštívili klášterní obchůdek, kde nás překvapila bohatá nabídka tinktur, mastí, bylinných sirupů, čajů, likérů, bonbonů na bázi vlákniny, džemů, kosmetiky atd. Nákupem přírodních výrobků jsme se vybavili tak, že podzimní a zimní neduhy a virózy se nám musí velkým obloukem vyhnout.
V našem oblíbeném a malebném prostředí v Újezdě u Černé Hory jsme pro účastníky zájezdu připravili zábavné i sportovně nenáročné aktivity. Byl to např. vědomostní kvíz, soutěž o titul "bába kořenářka", která prověřila čichové vjemy soutěžících, dále se soutěžilo v pískání s číškou od žaludu mezi prsty, s velkým elánem se hrál bollo ball a zpívalo se za doprovodu kytary.
Poslední den v měsíci září jsme se vydali do Prahy. Čekala tam na nás komentovaná prohlídku sídla Senátu ČR a návštěva výstavy MUCHA, rodinná sbírka ve Valdštejnské jízdárně.
Poprat se v dnešní době s velkým množstvím informací není legrace, a proto v naší klubovně pořádáme kurzy tréninku paměti. Cvičit paměť může sice každý sám, ale když se setká víc lidí, tak vzájemná motivace má větší efekt, a navíc je to jedna z vhodných příležitostí pro setkávání.
Navštěvujeme a účastníme se i akcí, na které přicházejí pozvánky z různých institucí a spolků (kurzy, semináře, školení, besedy, hudební vystoupení, divadelní představení, rekondiční pobyty pro zdravotně postižené atd.) Nabízených akcí je spousta a kdo má zájem, ten si vždy vybere podle svých zájmů a možností.