Světový den proti mozkové mrtvici: Málokdo ji rozpozná!

Nejčastějšími příznaky mrtvice jsou povislý koutek (ochrnutá polovina obličeje), oslabení či ochrnutí končetin na jedné straně těla a náhlá porucha řeči (pacient často zaměňuje slova a působí zmateně). K tomu se přidávají další příznaky jako brnění končetin, pocity na zvracení nebo bolesti hlavy.
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se mnoho lidí dostává do nemocnice pozdě. Povědomí o příznacích šíří Nadační fond Čas je mozek, a to nejen o Světovém dnu proti mozkové mrtvici, který připadá na 15. května. Co je nejdůležitější? Schopnost rozpoznat známé i méně časté příznaky mrtvice, nečekat a okamžitě zavolat 155.  
Cévní mozková příhoda (CMP) neboli mrtvice nejvíce postihuje starší lidi nad 70 let, ale nevyhýbá se ani mladším lidem. Ročně postihne zhruba 25 000 Čechů a mnoho z nich se potýká s následky do konce života. Problém ale není v nedostatku odborné pomoci – v České republice je zhruba 47 pracovišť, která se specializují na léčbu mrtvice. Problém je, že až 70 % lidí nedokáže rozpoznat příznaky mrtvice, a proto nejedná včas – přitom čas hraje u mrtvice zásadní roli. Nadační fond Čas je mozek dlouhodobě učí veřejnost rozeznat její hlavní i vedlejší příznaky a v případě podezření okamžitě volat záchrannou službu.  
Jaké jsou ty hlavní příznaky?  
Pokud si nejsme příznaky jisti, můžeme zkusit test FAST:  
F jako FACE (obličej): člověka požádáme, aby se usmál. Pozorujeme pokles koutku nebo očního víčka?  
A jako ARM (paže): zvednu mu ruce do přepažení. Má problémy udržet obě paže ve stejné výšce?  
S jako SPEECH (řeč): zeptám se ho, jak se jmenuje. Odpovídá nesrozumitelně?  ...

 

Klíčová slova: