Telemedicína je trend. Nová aplikace pomáhá předejít srdeční zástavě
Digitalizace medicíny může zdravotnímu systému ušetřit významné prostředky. A přínosná je i pro zdraví pacientů. Telemedicína a monitoring pacientů "na dálku" jsou trendy, které mohou včas zachraňovat životy.
Jednou variant je i takzvaný telemonitoring, díky kterému mají lékaři kontrolu nad stavem pacienta i na dálku, upozorňuje průkopník telemedicíny v Česku Miloš Táborský, přednosta I. interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc (FNO).
Telemedicínou se zabývá již několik pracovišť v tuzemsku, od kardiologických a onkologických až po diabetické a rehabilitační kliniky. V každé medicínské specializaci nicméně shodně platí, že aktivní telemonitoring snižuje počet dní strávených v nemocnici.
"Je jasné, že když pacienta nehospitalizujete, obzvlášť pak opakovaně, tak je to pro zdravotnický systém levnější," přibližuje Táborský. Dálková monitorace dokáže podle něj ušetřit významné prostředky.
Zcela konkrétně, například ze 74 hematoonkologických pacientů, léčených ve FNO, bylo u 28 z nich dálkovým monitoringem zachyceno zhoršení zdravotního stavu a jejich léčba tak mohla být včas zahájena. Díky tomu se zkrátila hospitalizace o 40 procent a finanční...