Téměř vymýcená infekční obrna, která mrzačila i zabíjela děti, se vrací
Lékaři varují před starou hrozbou: přenosnou dětskou obrnou. Většina zemí se díky očkování dětí zbavila poliovirů, které tuto nebezpečnou infekci způsobují. Ale nepodařilo se to všude. A teď se nákaza opět šíří. Ochrana vakcínou z dětství časem vyprchá. Odborníci proto doporučují přeočkování dospělých. Pomoci mohou í některé z vakcín proti černému kašli.
Před návratem infekce v řadě zemí světa varují lékaři. Situaci však s obavami sleduje i Marcela Stránská, předsedkyně české Asociace polio, sdružující pacienty s následky nemoci. "Doporučuji přeočkování dospělých," říká žena, která v dětství po nákaze ochrnula. K šíření poliovirů ve světě přispívají války, špatná hygiena, problémy s vakcinací v době covidové pandemie i rozhodnutí Tálibánu přerušit očkovací kampaň v Afghánistánu. To vše zvyšuje rizika pro celý svět.
Podle epidemioložky Kateřiny Fabiánové ze Státního zdravotního ústavu se na českém území nikdo nenakazil přenosnou dětskou obrnou neboli poliomyelitidou od 60. let 20. století, kdy začalo očkování dětí. Polioviry se podařilo vymýtit. To se však může změnit. Rizikových států totiž opět přibývá.
"Kdysi u nás nemoc postihla stovky lidí ročně. Většina neměla příznaky nebo jen lehčí, ale jiní ochrnuli a desítky umíraly, hlavně malé děti. V letech 1939 až 1956 v tehdejším Československu onemocnělo 12 868 osob, z nichž 1 159 zemřelo," připomíná nebezpečí Fabiánová.
A tisíce dalších lidí se potýkaly s vážnými následky této nevyléčitelné choroby. Někteří ...