Tiché ulice jsou past pro lidi bez zraku, chybí jim orientace
Zmizely překážky, podle kterých nevidomí vědí, kde jsou. Není koho požádat o pomoc při přejití ulice.
Lidé se zbytky zraku nebo s jeho absolutní absencí mají v současnosti větší problémy s proměnami, které doprovázejí vyvíjející se situaci okolo nákazy koronavirem. "Kdo ale trochu pozorněji sleduje televizi nebo rádio, přece jenom v obraze je," říká Josef Kavan ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) městské části Brno-střed. "My se snažíme našim členům také předávat novinky prostřednictvím e-mailů a těm, kteří ho tolik nevyužívají, voláme," říká Kavan. Je podle něho dobré, že nevidomí, a to i ti mladší, mohou využívat telefonní linky pro seniory, kde si mohou objednat nejrůznější pomoc.
Podle zjištění deníku Metro si nevidomí v současnosti nejvíce pochvalují například právě dovoz potravin až do bytu. "Máme vlastní aplikace v mobilech, přes které se potraviny objednávají, ale některé on-line obchody na to napojené nejsou a v prvních dnech byly dost přetížené. Naštěstí se to rychle zlepšilo," uvádí pro deník Metro Kavan.
Problémem nejsou jenom informace. "Mám na starosti průvodcovskou službu pro nevidomé, kdy doprovázíme naše klienty například k lékaři nebo na úřady," říká Michala Merunková z organizace Tyfloservis, která pro osoby s postižením zraku zajišťuje rehabilitační...