Titulkujete svá videa, aby byla přístupná?
Titulky nepoužívají pouze lidé s postižením sluchu, ale hodně i ti, kteří slyší. Například tam, kde je hluk (letištní hala), nebo naopak musí být ticho a zvuk televizoru/videa je vypnutý (čekárna u lékaře, jízda MHD), nebo nejsou zdatní v jazyce a porovnávají mluvenou a psanou formu. Ve Velké Británii před časem proběhl průzkum a titulky tam v té době používalo 6 milionů lidí. Přičemž když budeme počítat, že nějaké postižení sluchu má zhruba 6 % populace, tak při počtu obyvatel Velké Británie (66,5 mil) to dělá nějaké 4 mil. lidí s postižením sluchu a ostatní diváci (2 mil) zcela bez postižení.
Článek BBC z roku 2006 http://news.bbc.co.uk/…/4862652.stm.
Jasně, u nějakých osobních „videí z dovolené“, to je víceméně fuk a ti, co se chlubí záběry, jak byli u moře, třeba ani neovládají počítač natolik, aby uměli video otitulkovat. Avšak u videí, určených široké veřejnosti, je absence titulků už i docela trapná. Zejména, když chce takovým videem oslovit politik/strana voliče, kteří neslyší. Osobně taková videa často komentuji, když na ně narazím a komentovat jdou (nejvíce na facebooku). To vždy napíši něco, aby to vzbudilo zvědavost, třeba: „To je úplně, jako v té reportáži, co jí Nova nevysílala. :-)“ a přiložím odkaz na video
Docela mě těší, že se mi tím už snad 10× povedlo někoho přesvědčit, k titulkování.
A rád s tím i pomohu, i když titulkář nejsem.
——————————————————
Autor: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003, autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu www.kochlear.cz, redaktor portálu Helpnet (monitoring médií), osvěta pro skryté titulky a pravděpodobně nejčastější uživatel přepisu automatem v ČR.
——————————————————-