Tlapky hladí po duši Nejen slepci mají své zvířecí průvodce

 
Rytmus života

Když se řekne »asistenční zvíře«, většina z nás si vybaví slepeckého psa, případně psa, který provází vozíčkáře a podává mu předměty. Zvířata ale zvládnou mnohem víc.  
ZDRAVÝ ŽIVOT  
V posledních letech hrají mazlíčci, zejména psi a kočky, významnou roli v podpoře lidské psychiky a celkového duševního zdraví. Jejich přítomnost může mít pozitivní vliv na lidi trpící různými psychickými poruchami, jako jsou úzkosti, deprese, posttraumatická stresová porucha (PTSD) a další. Navštěvují dětské domovy i zařízení pro se niory, doprovázejí své pány do letadla i při nákupech. Dokážou vycítit například příchod panické ataky.  
Historie zvířecích pomocníků  
Asistenční zvířata mají dlouhou historii využívání v terapii a podpoře lidí s různými potřebami. Psi, jako nejčastější asistenční zvířata, byli tradičně využíváni k podpoře lidí se zrakovým nebo sluchovým postižením, ale i pohybovými omezeními. V posledních desetiletích jsou však využíváni i na podporu duševního zdraví.  
Kočky, ačkoli méně časté jako asistenční zvířata, mají také svou důležitou úlohu. Jejich klidná a nezávislá povaha může poskytnout emocionální podporu lidem, kteří potřebují stabilní a nenáročnou společnost. Využívají se ale i koně, laboratorní potkani, dokonce i plazi.  
Co pro nás mohou udělat  
Asistenční psi mohou svým majitelům pomoci snižovat úzkost a depresi. Jejich přítomnost a fyzický kontakt, jako je mazlení a hlazení, mohou stimulovat produkci hormonů, které přispívají k pocitu pohody, například oxytocinu. Psi mohou být taky mostem k ostatním lidem, což může vést k novým přátelstvím a snížení pocitu izolace. Péče o psa navíc vyžaduje určitou strukturu a rutinu, což může být pro lidi s psychickými problémy velmi prospěšné. Pravidelné procházky a krmení psa mohou poskytnout smysl a cíl lidem, kteří jsou pro svůj duševní stav odříznuti od společnosti, zvíře je zkrátka svou přítomností donutí aktivovat se. Pravidelný pohyb při venčení psa může mít pozitivní vliv na fyzické zdraví, což ovlivní i náladu nemocného. Je ale samozřejmě nutné situaci monitorovat, aby byl pacient schopen se o psa adekvátně starat nebo měl někoho, kdo mu pomůže.  
Proč kočku?  
Kočky jsou považovány za nezávislá zvířata, která nemají tendenci o člověka pečovat, ale není to pravda. Navíc nejsou na péči tak náročné jako psi. Kočky mohou poskytnout stabilní a klidnou přítomnost, která může být obzvláště prospěšná pro lidi s úzkostí a depresí. Jejich předení má uklidňující efekt a může pomoci snížit stres, hlazení srsti procvičí manuální zručnost a interakce s kočkou může zvýšit hladinu dopaminu a serotoninu v mozku, což přispívá k lepší náladě a celkové pohodě.  
V některých zemích si můžete podpůrné zvíře, které je vaším emocionálním společníkem, dokonce registrovat. Na rozdíl od služebních asistenčních psů, kteří musejí projít náročným výcvikem (detekce záchvatů, asistence nevidomým, upoutaným na vozíček apod.), u emocionálních společníků žádný výcvik nutný není. Nejčastěji jsou registrováni psi, žádná pravidla omezující druh zvířete ale neexistují. Společníkem se tedy může stát i kočka, papoušek, kůň či jiné domácí zvíře. V Česku nic takového zatím neexistuje, canisterapeutického psa si pro sebe nebo pro člena rodiny však můžete vychovat sami, pod vedením zkušeného canisterapeuta nebo se můžete přidat k nějaké společnosti, která provozuje canisterapii. A  
JAKÉHO PSA VYBRAT?  
Na rase nezáleží, podstatné je, aby měl pejsek rád lidi a měl klidnou povahu. Přesto však existují rasy, které se na takovou práci hodí lépe než ostatní. Patří mezi ně pudl, labradorský retrívr, golden retrívr, bernský salašnický pes, staf bulteriér nebo novofundlandský pes. Velká plemena se hodí zejména k práci s dětmi, protože je menší šance, že je malí pacienti neuváženým chováním poraní.  
PŘÍTOMNOST ZVÍŘAT UKLIDŇUJE
Velká plemena děti milují a chovají se k nim velmi opatrně.

Pudlové jsou nejen společenští, ale také vhodní pro práci s alergiky.
 
Klíčová slova: