Třicet let se stará o těžce postiženého syna. Měli bychom brát plat, říká matka
Domovská stránka Domácí Třicet let se stará o těžce postiženého syna. Měli bychom brát plat, říká matka
Nemá žádné příjmy, všechny dávky od státu bere handicapovaný syn a musí z nich vyžít dva. Šedesátiletá Renata Prunnerová z Ostravy pečuje už třicet let o syna Pavla s dětskou mozkovou obrnou, těžkým mentálním postižením a postižením rukou i nohou. "Musím ho mechanicky vyprazdňovat, je inkontinentní, musí ho stále někdo hlídat, jinak si ublíží. Čeká ho také operace, budou mu brát ledvinu. Je toho opravdu moc," vyjmenovává.
Pavel, syn Renaty Prunnerové. / Foto: Se svolením Renaty Prunnerové
Většinu jeho života se o něj starala s rodiči a širší rodinou. Mohla pracovat aspoň nárazově a vydělat si na výpomoc asistentů . Rodinní členové, kteří jí pomáhali, však postupně zemřeli, s manželem se rozvedli. Před čtyřmi lety zůstala na péči zcela sama. Pracovat nemůže, na asistenci nebo odlehčovací služby se jí nedostává peněz.
Syn pobírá příspěvek na péči nejvyššího, čtvrtého stupně, invalidní důchod a příspěvek na mobilitu. "Dohromady to dělá 36 tisíc korun, jsme na to dva. Z toho nejde přežít. My pečující bychom měli mít plat. Dřeme víc než mnozí pracující, jsme fyzicky i psychicky vyčerpaní. Kdybych vážně onemocněla, dám ho do nějaké pobytové služby a nebudu už mít žádné peníze. Vše je psáno na Páju," upozorňuje.
Barbora Chuecos s manželem Ernestem vychovávají syna Ángela, jemuž byl diagnostikován autismus:
Mají syna autistu. Bereme to jako příležitost k vlastnímu rozvoji, říká maminka
Podle ní může doma o postižené dítě pečovat desítky let jen střední třída, která má co prodat, nebo bohatí lidé. Chudí si prý domácí péči nemohou dovolit. Již dvanáct let proto bojuje o hmotné...