Umělá inteligence pomůže pacientům, zpřesní a zrychlí diagnostiku, říká vědkyně
Kamila Lepková trénuje umělou inteligenci, aby pomáhala lékařům s diagnostikou. Ve svých 29 letech vede výzkum a vývoj v české firmě Neurona Lab, disertační práci dělá ve spolupráci s prestižní americkou Mayo Clinic, má za sebou již několik ocenění. I když někdy musí vlastním rodičům vysvětlovat, co že to vlastně dělá, doporučuje studium technických oborů každému.
Můžete mi krátce vysvětlit, co to je biomedicínské inženýrství?
Je to interdisciplinární obor, který spojuje znalosti inženýrství a medicíny. Měli jsme předměty jako matematika, fyzika, programování, zpracování signálů, ale také anatomie, fyziologie, patofyziologie, biochemie, biofyzika atd. Cílem biomedicínského inženýrství je zlepšit kvalitu zdravotní péče.
A čím vás to oslovilo?
Po maturitě jsem zvažovala různé směry. Podala jsem si přihlášku i na architekturu, jadernou fyziku a řízení letového provozu. Zvažovala jsem také, že bych mohla být lékařkou, ale odrazovalo mne to biflování. Matematiku a fyziku jsem měla ráda hlavně pro jejich logiku, takže jsem si nemusela tolik pamatovat, dokázala jsem si hodně věcí odvodit. Proto mě kombinace techniky a medicíny přišla super, i když ten obor byl v plenkách a já jsem byla spíš zvědavá než jistá. Teprve v rámci studia jsem postupně zjišťovala, co se s tím dá vlastně dělat. Zkoumat materiály, programovat, dělat analýzu biologických signálů a obrazů, zapojit se do výzkumu.
Část studia jste absolvovala ve Finsku. Co vás tam nejvíc překvapilo? V čem to bylo jiné?
Hlavně zima a tma (smích). Hodně mě překvapil přístup vyučujících ke studentům, který byl hodně rovný. Neustále nám nabízeli účast v různých projektech. Což jsem z České republiky úplně neznala. Hodně mi také vyhovoval blokový způsob výuky, kdy se jednomu předmětu věnujete intenzivně v teorii...