Umíme vidět ušima? Vědci odhalují schopnosti zvukové orientace v lidském mozku
Nejen slepí mohou "vidět" ušima. (ilustrační obrázek) Také vám připadá schopnost netopýrů nebo delfínů orientovat se pomocí zvuku fascinující?
Většina z nás je podle nové studie něčeho obdobného také schopna a někteří nevidomí echolokaci běžně využívají.
Když Daniel Kish projíždí na kole ulicemi předměstí Los Angeles, vypadá to jako běžná projížďka. Jenže Daniel je od narození nevidomý. Jak to dělá? Vydává krátké ostré zvuky jazykem, něco jako "klik-klik", a naslouchá jejich ozvěnám. Tímto způsobem si vytváří zvukovou mapu okolí, podobně jako netopýr. Ostatně o sobě s nadsázkou říká, že je opravdový Batman.
"Je to jako bych viděl svět v rozmazaných obrysech," vysvětluje Kish. "Slyším tvar budov, polohu aut i větve stromů nad hlavou."
Tým výzkumníků z Lodžské technické univerzity v Polsku nedávno provedl rozsáhlou studii, která zkoumala účinnost různých zvuků při echolokaci. Studie, publikovaná na webu PLOS ONE, přináší překvapivé zjištění – téměř každý člověk dokáže echolokaci do určité míry používat, a to i bez tréninku.
Echolokace pro začátečníky
Představte si, že stojíte se zavázanýma očima v parku. Před vámi je velká překážka – deska o rozměrech 2x1 metr. Vaším úkolem je určit, kde přesně se nachází. Jak na to?
Přesně takto vypadal experiment polských vědců. Dobrovolníci – jak nevidomí, tak vidoucí – měli k dispozici různé zvuky: od tleskání přes cvakání jazykem až po speciálně vytvořené elektronické signály.
"Byli jsme překvapeni, jak dobře si vedli i úplní začátečníci," říká ...