V Prachaticích zmapovali bariéry, které komplikují lidem pohyb v ulicích
13.1.2023 14:17 PRACHATICE - Nejprve ulice Prachatic prošlo padesát dobrovolníků, mezi kterými nechyběli zdravotně postižení lidé, maminky s kočárky, děti i senioři. O své poznatky o tom, na jaké překážky cestou narazili se pak podělili se zástupci města, policie i místních firem. V další fázi vznikla online pocitová mapa bariérovosti města, jejíž výsledky jsou zapracovány do Plánu vyrovnávání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením města Prachatice 2022–2024.
Při vyplňování pocitové mapy se Prachatičtí zaměřovali na místa, na nichž mají problém s fyzickými překážkami například v podobě přechodů, vstupů do objektů, výtahů, či osvětlení. Dalším bodem byla otázka, kam se nedostanou s invalidním vozíkem, kočárkem, či s vodícím psem. Poukazovali i na chybějící označení v bodovém písmu nebo zvukové podobě a na to, kde mají lidé pocit, že jsou velké komunikační bariéry, ať už třeba v podobě tlumočení do znakového jazyka, nebo nedostatčné empatie.
"Mapy mají obrovskou moc prezentovat prostorové informace v srozumitelné a široce akceptovatelné formě. Mentální mapování a mentální mapa jsou koncepty, které hrají důležitou roli především v prvních fázích tvorby prostorových představ a informací o našem okolí. Mentální mapování lze popsat jako metodu reprezentující především volnou kresbu podle paměti. Výsledná mapa obsahuje hlavní prvky, které si komunita sama určí a jsou pro ni proto důležité,"vysvětlil Jiří Pánek z Přírodovědecké fakulty Univerzita Palackého...