V socialismu postižení neexistovali, režim je "uklízel" do ústavů
Dnes postižené podporujeme i v cestování.
Socialistické zřízení příliš nepřálo jakékoli jinakosti. Přesto se i za někdejšího režimu museli mnozí vyrovnávat s různými handicapy. Jak se jim žilo?
Zdravotní handicap obecně označuje určité omezení, které člověka limituje v různých sférách, jako je pohyb, kvalita života či uplatnění ve společnosti. Tuzemská legislativa nyní rozlišuje primárně tělesné, mentální, duševní, smyslové nebo kombinované postižení. Handicap dále může být vrozený anebo jednoduše získaný, například onemocněním nebo úrazem.
Jaroslav Kral
Láska, sex a vztahyI lidé s postižením mají sexuální potřeby, víme jak je uspokojit
5. listopadu 2023
Za obecným označením handicapovaní se tedy skrývá poměrně různorodá skupina lidí. Vidět z ní však za někdejšího režimu bylo jen málo. Lidé se zdravotním postižením se po ulicích příliš nepohybovali. Nebylo to ostatně ani reálné. Vozíčkářům a dalším lidem s fyzickým handicapem omezovaly život četné bariéry. Vzácností byly bezbariérové budovy i stanice metra.
Znatelně omezený byl rovněž přístup ke kompenzačním pomůckám. Což je ale dáno nejen uzavřením hranic tehdejšího Československa, ale i nijak rozvinutými technologickými možnostmi. Polohovací lůžka, elektrické vozíky nebo kvalitní naslouchátka miniaturních rozměrů začala tudíž usnadňovat lidem život až po roce 1989.
Samostatnou kapitolu představuje i zdravotnictví, kde též došlo ke zlepšení v léčebných a operativních procesech. V současné době také reprezentují významný posun na tomto poli i informační technologie. Zde je nutno ještě upozornit na skutečnost, že handicapovaným a jejich pečujícím osobám za socialismu chyběly stejně tak informace. To zásadně změnil především ...