Včelka nabízí zázrak domácí péče
Speciál DNES
Uniformita nemocničního prostředí nemůže nahradit pohodlí domova. Naštěstí existuje možnost, jak se za určitých podmínek pobytu v nemocnici vyhnout. Domácí zdravotní péče přináší pacientům klid a pohodu.
Domácí zdravotní péče představuje velmi důležitou alternativu k pobytu v nemocnici. Je zaměřena na lidi se zdravotním problém, který vyžaduje vysoce kvalifikovanou péči zdravotnického personálu. Domácí verze takové péče nabízí stejné úkony jako v nemocnici, ale v mnohem příjemnějším prostředí.
PÉČE JAKO V NEMOCNICI
"Úkony v domácí zdravotní péči jsou prováděné zdravotní sestrou a na stejné úrovni jako v nemocnici. Ať už jde o infuze, injekce, převazy všech typů ran, akutní, chronické, pooperační, péče o urologické i střevní vývody, tracheostomie, péče o pacienta v pooperačním stavu jakéhokoliv druhu nebo rehabilitační ošetřovatelství po dlouhodobé hospitalizaci," vysvětluje Bc. Pavla Melounová, regionální ředitelka Domácí péče Včelka Praha.
Zároveň shrnuje, co je cílem domácí péče. "Jde nám především o to, aby pacienti mohli zůstat a žít v domácím prostředí, aby nemuseli být hospitalizováni a bylo jim umožněno stonat doma," dodává.
Všechny sestřičky, které se o pacienty starají, mají k dispozici veškerý zdravotnický materiál u sebe, to nemocným výrazně usnadňuje život. "Pacient musí mít léky a léčiva, tedy to, co mu předepíše lékař. Sestra se postará o zbytek – zdravotní materiál, převazy, injekce, cévky, infuzní sety a podobně," vypočítává pracovnice Domácí péče Včelka. Dodává, že ke standardním úkonům patří mimo jiné kontrola teploty, krevního tlaku a cukru v krvi.
JAK ZÍSKAT VČELKU?
Další výhodou domácí péče je, že sestřičky Včelky mají pacienty rozdělené podle lokalit, takže k nim chodí opakovaně a znají jejich zdravotní stav, takže ho mohou i nepřímo pozorovat. "Pokud zaregistrují například významné zhoršení, tak mohou zavolat záchrannou službu, případně informují praktického lékaře a řeší přímo s ním, že jejich společný pacient má zvýšenou hladinu cukru, abnormální tlak, nebo má jiný problém," upozorňuje Mgr. David Šteindl, regionální ředitel.
Obdivuhodná je i rychlost, s jakou je možné člověka zařadit do programu domácí péče Včelky. "Běžně zvládáme člověka zařadit do našeho systému pravidelných návštěv v rámci České republiky do 24 hodin, někdy je ale možné zvládnout návštěvu ještě ten den, kdy pacientovi je domácí péče předepsána lékařem," vysvětluje Petr Němeček, regionální ředitel.
Všechny výkony jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou, klient nehradí nic. Stačí, když mu jeho praktický lékař nebo ošetřující lékař v nemocnici vystaví poukaz DP06. Díky tomu my víme, co má indikováno a jakou péči potřebuje.
Péče se hradí pouze ve dvou případech: když je klient cizinec a nemá na našem území sjednáno zdravotní pojištění, nebo pokud lékař či nemocnice neindikuje domácí péči, ale pacient nebo jeho příbuzní službu potřebují. Nejčastěji se jedná o rehabilitační ošetřovatelství, jako samoplátce se může objednat na našich stránkách k jedné z našich devětadvaceti poboček po celé republice," uzavírá Mgr. Dana Součková, regionální ředitelka.
Více informací na: www.pecevcelka.cz
---
PRO KOHO JE DOMÁCÍ ZDRAVOTNÍ PÉČE URČENA?
- osobám po operačních zákrocích
- chronicky či nevyléčitelně nemocným, jejichž zdravotní i duševní stav vyžaduje dlouhodobou a pravidelnou domácí péči kvalifikovaného zdravotnického personálu
- osobám po mozkových příhodách, s roztroušenou sklerózou, komplikovanou cukrovkou, senilní či neurodegenerativní demencí, CHOPN nebo Parkinsonovou nemocí
- osobám s plným nebo částečným ochrnutím, nebo se závažným duševním onemocněním, s imunodeficitem či chronickou bolestí
- lidem, kteří jsou závislí na sondové výživě, případně osoby se stomií nebo permanentními katetry
KDY JE PÉČE POSKYTOVÁNA?
Včelka poskytuje domácí zdravotní péči v režimu 24/7, tedy 24 hodin denně, 7 dní v týdnu čili NEPŘETRŽITĚ. Zároveň se můžete kdykoli obrátit na naše vedoucí poboček a vrchní sestry, dle lokality poskytované zdravotní péče na kontaktních telefonních číslech, která jsou uvedena na webových stránkách naší společnosti.
NEJČASTĚJI POSKYTOVANÉ ÚKONY:
- péče o pacienta po chirurgických a ortopedických zákrocích v době rekonvalescence
- ošetřovatelská a kondiční rehabilitace
- cvičení na lůžku
- procvičení velkých kloubů
- nácvik chůze s holí, berlemi či chodítkem
- komplexní péče o imobilního inkontinentního pacienta
- péče o onkologicky nemocné
- péče v oblasti prevence vzniku dekubitů a opruzenin
- péče o klienty v terminálním stadiu života
- domácí odběry krve a jiného biologického materiálu
- aplikace injekcí, infúzí, léčebné terapie
- nácvik aplikace inzulinu
- cévkování, klyzma, výplachy, péče o permanentní katetr