Více než polovina postižených je kvůli svému handicapu obětí násilí
Zdravotně znevýhodněné osoby jsou v Česku častou obětí násilí, ukázal průzkum organizace In IUSTITIA. Ve fyzické či duševní formě mu čelilo někdy v životě asi 76 procent zdravotně postižených, 58 procent pak přímo předsudečnému násilí, tedy násilí, které je páchané kvůli předsudkům o lidech s handicapem. Policii přitom vyhledal jen zlomek napadených.
"Pošlu tě na kryplkáře ze schodů, ať se ukáže, že si to vymejšlíš. Nebo chcípneš a přestaneš otravovat," slyšel čtrnáctiletý Richard, který se po úrazu může pohybovat pouze na vozíku. S rodiči a sourozenci žije v menším okresním městě a navštěvuje školu, do které chodil i před úrazem. Jenže po návratu z dlouhé hospitalizace jej spolužáci začali šikanovat.
"Řada z nich jej osočovala, že si svůj handicap vymýšlí, aby byl zajímavý a aby se o něj ostatní museli starat. Psali mu nenávistné a výhrůžné zprávy, natáčeli si jej na telefon, zatímco jej ponižovali, a poté videa zveřejňovali na sociálních sítích," popsala organizace In IUSTITIA.
I díky její pomoci příběh Richarda nakonec skončil dobře. Rodiče se nenechali odbýt a obrátili se na sociální pracovnici, která jim s ukončením šikany na škole pomohla. Učitelé byli edukováni, jak reagovat na předsudečné projevy žáků, škola situaci ve třídě probrala s odborníky.
"Výsledkem bylo, že většina spolužáků přestala šikanu přehlížet a připojovat se k ní, agresoři tak neměli podporu a zázemí pro své útoky a ty postupem času vymizely," dodala...