Video dne: Robotický vodicí pes

V Číně testují robotického šestinohého psa, který by mohl pomoci nevidomým. Oproti živému psu má výhodu v podobě senzorů, které rozpoznají barvu signálu na přechodu pro chodce.
Umí také naplánovat trasu a s člověkem komunikuje pomocí hlasového výstupu řízeného umělou inteligencí.  
Vědci v Šanghaji vyvíjejí robotického "vodicího psa", který by mohl pomáhat nevidomým lidem.  
Robot se v současné době testuje v Šanghaji. Stroj používá k orientaci v prostředí kamery a senzory. Je schopen rozpoznat světelné signály na semaforech, které tradiční vodicí psi nejsou schopni rozpoznat.  
Robot dokáže komunikovat. Je schopen naslouchat a mluvit s nevidomým operátorem. Robot také využívá umělou inteligenci (AI) k rozpoznávání hlasů, plánování cesty z místa na místo a identifikaci semaforů.  
Robotický pes je popisován jako pes velikosti anglického buldoka, ale o něco širší než skutečný pes. Má šest nohou místo čtyř, protože podle vědců jsou díky nohám navíc stabilnější a jeho pohyby plynulejší.  
Profesor Gao Feng je vedoucím výzkumného týmu, který psa vyvíjí na Fakultě strojního inženýrství Univerzity Jiao Tong. "Když se zvednou tři nohy, jsou to stále tři nohy… Je to nejstabilnější tvar," řekl.  
Jedenačtyřicetiletý Li Fei a dvaačtyřicetiletý Zhu Sibin patří mezi lidi s problémy se zrakem, kteří pomáhají týmu univerzity Jiao Tong. Ti testují psa pomocí povelů v čínštině.  
Li je zcela nevidomý, zatímco Zhu má omezený zrak. K chůzi běžně používá hůl.  
Li řekl: "Kdyby se tento robotický vodicí pes dostal na trh a já ho mohl používat, mohlo by to alespoň vyřešit některé mé problémy při samostatném cestování."  
Robotičtí vodicí psi se vyvíjejí také v Austrálii a Británii. Čína má však velký nedostatek tradičních vodicích psů. Gao uvedl, že v Číně je jen něco přes 400 vodicích psů pro téměř 20 milionů nevidomých lidí.  
Vlastnictví domácích a služebních zvířat je v zemi poměrně novou myšlenkou. Na mnoha pracovištích...

 

Klíčová slova: