Virtuální realita jako skvělý pomocník při porozumění řeči

Hry ve virtuální realitě se podle britských vědců ukázaly jako dobrý pomocník při porozumění mluvené řeči pro děti se sluchovým postižením. Jak je to možné? Čtete dále.

Dobrý spojenec  
Někteří rodiče počítačovými hrami a virtuální realitou opovrhují. Vnímají je jako neefektivní žrout času a obávají se i násilí, které bývá často v hrách vyobrazováno. Ve skutečnosti ale mohou být mnohdy užitečné. O tom se přesvědčili britští vědci, když zjistili, že pomocí her ve virtuální realitě mohou děti se sluchovým postižením trénovat mozek, aby lépe lokalizoval zvuky. S touto schopností se následně zlepšuje i samotné porozumění řeči.  
Chlapec hrající hru na lokalizaci zvuku (Foto: Theguardian.com)  
Bears – for Both Ears  
Projekt s názvem Bears – for Both Ears, který vznikl za účelem využívání virtuální reality pro zlepšení sluchové orientace a porozumění řeči, je zaměřen na mladé lidi s oboustrannou kochleární implantací. Sluchová rehabilitace je u nich náročná, protože se jedná o osoby, které měly před implantací minimální zbytky sluchu nebo byly úplně neslyšící. Vedoucí projektu inženýr Lorenzo Picinali z Imperial College London vysvětluje, že kochleární

Klíčová slova: