Virtuální realita pomáhá při rehabilitaci
18:00 Události v regionech - Ostrava
Virtuální realita jako pomůcka při rehabilitaci, po úrazu nebo po nemoci. V ostravském Centru trénování paměti ji používají 3 týdny. Pacientům nejen pomáhá, ale taky je baví víc než klasické cvičení.
Jiří ŠÍMA, redaktor
Kateřina Dlouhá patří mezi první klienty Centra pro trénování paměti Mens Sana, jejichž rehabilitace probíhá ve virtuální realitě.
Kateřian DLOUHÁ, klientka Centra duševního zdraví Mens Sana
V té virtuální realitě se můžeme přenést vlastně kamkoliv, kam nám dovolí program, takže je to určitě pro ty klienty zábavnější. A myslím, že je to bude bavit více než klasická rehabilitace.
Jiří ŠÍMA, redaktor
To je podle tvůrců jedna z hlavních výhod. Tou další je, že se dá vybrat z mnoha režimů.
Jana TRDÁ, zakladatelka VR Life
Cvičení, které máme, se používají buď třeba na horní končetiny, na klouby horních končetin, na zápěstí. Máme tam cvičení na kognitivní funkce, na dolní končetiny třeba pro pacienty trvale upoutané na invalidním vozíku. Máme tam relaxační cvičení, meditace, malování.
Jiří ŠÍMA, redaktor
Pro rehabilitace není zapotřebí počítač nebo herní konzole. Stačí tyto brýle s nahranou aplikací k rehabilitaci. Po nasazení brýlí si klient vybere konkrétní cvičení formou hry, v tomto případě skládání obrázků procvičuje ruce i myšlení. Zatím se technologie používá například v lázních nebo domovech pro seniory. Do budoucna by se ale mohla ještě rozšířit. Například v Centru pro trénování paměti se zatím osvědčila.
Antonín LIŠKA, vedoucí Centra duševního zdraví Mens Sana
Je to velký motivační faktor. Je to něco nového. Nicméně ty odezvy jsou velmi pozitivní. Jsou to především lidé po úrazu mozku, po traumatech, autonehodách, pádech na kole a podobně.
Jiří ŠÍMA, redaktor
Další z výhod rehabilitace je, že k ní klient nepotřebuje odborníka, který by s ním cvičil. Navíc stále vznikají nové druhy cvičení, které se do brýlí dají nahrát. Jiří Šíma, Česká televize, Ostrava.