Vodící psi, čtyřnohé "oči" pro nevidomé
12:00 Polední Televizní noviny
Vodicí psi jsou pro zrakově postižené lidi jedním z kroků k samostatnosti a nezávislosti. Jejich výcvik trvá více než půl roku a jedná se o velmi náročný proces. Jaká plemena jsou k tomuto účelu nejvhodnější, řekla ve Snídani s Novou trenérka těchto psů.
Tereza NIKLOVÁ, redaktorka
Aby se mohl pes stát vodícím, musí v jednom roce podstoupit zdravotní a povahové testy. Následně projde výcvikem, který trvá 6-8 měsíců.
Linda LUKSA, trenérka vodících psů
Tomu předchází jednak ten odchov těch štěňátek, potom ta socializace vlastně u nás, když je odchováváme, potom jsou zařazený do předvýchovy, což jsou vlastně rodiny dobrovolníků, který je vychovávají, učej je se chovat slušně ve společnosti, základní cviky atd.
Tereza NIKLOVÁ, redaktorka
Nejvhodnějším plemenem pro výcvik je jednoznačně labrador.
Linda LUKSA, trenérka vodících psů
To je už víceméně prokázaný i ve světě. Nicméně používají se k tomu i další plemena, jako jsou zlatý retrívři, pudlové, německý ovčák i borderkolie.
Tereza NIKLOVÁ, redaktorka
Pes musí umět ze zákona 34 povelů, aby se dokázal přizpůsobit jakémukoliv prostředí, ve kterém se ocitne.
Linda LUKSA, trenérka vodících psů
Musí umět všechno, a protože i v případě, že bude bydlet na vesnici, tak ten člověk se může v životě prostě vydat do metropole, tzn. že musí zvládat všechny i metra, eskalátory atd. a nicméně se potom páruje k tomu klientovi tak, aby se hodil do toho prostředí k tomu klientovi, ať už temperamentem nebo tempem chůze.
Tereza NIKLOVÁ, redaktorka
Ke konci výcviku se pes seznámí s budoucím páníčkem a pokud jsou oba dva spokojení, následuje 14 dní ve společnosti trenérů. Následně už jen společná dobrodružství. Tereza Niklová, televize Nova.