Všechny autobusy v Praze a okolí nyní zastavují jen na znamení

Všechny zastávky autobusů a trolejbusů v rámci pražské integrované dopravy (PID) v hlavním městě a Středočeském kraji jsou od soboty na znamení. Cestující, kteří chtějí vystoupit, musí stisknout ve vozidle před zastávkou červené tlačítko STOP nebo tlačítko pro otevření dveří.
Pokud budou stát na zastávce, nemusí mávat ani jinak dávat znamení, řidič sám zastaví. Cílem opatření je zkrácení intervalů a větší plynulost dopravy, omezení hluku i škodlivin. Změna má také uspořit pohonné hmoty i peníze. Podle organizátora PID, společnosti Ropid, by novinka neměla být komplikací ani pro hůře pohyblivé cestující či rodiče s kočárky.
Až do konce září bude znít ve vozech nové hlášení "pro výstup stiskněte tlačítko". Až si lidé na změnu zvyknou, hlášení podnik vypne.
V některých českých i zahraničních regionech a městech už podobné opatření funguje. Změnou se podle Ropidu sníží zpoždění z hustého provozu i počty hlášení v autobusech, zpřehlední se jízdní řády, ušetří se pohonné hmoty, sníží se hluk a emise z neustálých rozjezdů. "Současně se sníží četnost oprav vozidel a pro řidiče bude práce pohodovější. Zejména večer a o víkendech můžeme v některých případech dokonce snížit intervaly mezi spoji při stejném počtu řidičů a vozidel," uvedla organizace.
Změna má přinést i finanční úspory. Každé zastavení a rozjetí podle Ropidu stojí jednu korunu, ročně by úspora mohla dosáhnout odhadem pět milionů korun. Autobusy, které nemusí zastavit, mají navíc nižší spotřebu nafty.
Nevýhodou může být novinka pro lidi se sníženou schopností pohybu a orientace, tlačítka jsou nicméně podle organizátora MHD v dosahu u každé řady sedadel a plošin pro kočárky a invalidní ...

 

Klíčová slova: