VÝZKUM: Rodiny, které pečují o děti s nejtěžšími zdravotními komplikacemi, potřebují podporu

Podle výzkumu institutu SYRI má české zdravotnictví velké rezervy vůči rodinám, co se starají o děti s nejtěžšími zdravotními komplikacemi. Institut uvádí, že polovina rodičů je odkázána na pomoc blízkých a téměř třetině nepomáhá vůbec nikdo.
Do výzkumu se zapojilo 1 600 rodin, které mají děti s nejtěžšími zdravotními komplikacemi. Jako největší problém uvádějí rodiče psychické vyčerpání (81 procent), obavu o zajištění zdravotní péče pro své děti (80 procent) nebo o finanční situaci (80 procent), náklady spojené s nemocí dítěte rodiny vyčíslují v průměru na 191 000 korun ročně, peníze jdou na rehabilitace, dopravu, speciální stravu, zdravotnický materiál a asistenční služby.
Největší poptávka je po domácích zdravotních službách a po takzvané odlehčovací péči, tedy dočasném zajištění péče osobám, o které je jinak pečováno v domácím prostředí. "Průzkum ukázal ohromnou poptávku po zdravotních službách poskytovaných v domácím prostředí a po tzv. odlehčovací péči. Na druhou stranu ukázal velkou ochotu rodin pečovat o své dítě vlastními silami, pokud možno co nejdéle v domácím prostředí," uvedl v tiskové zprávě Michal Koščík, který v rámci SYRI vede výzkumnou skupinu zaměřenou na efektivitu zdravotnického systému.
Domácí paliativní péče je specializovaná péče v domácím prostředí formou návštěv lékaře či jiného zdravotnického nebo hospicového personálu. V současnosti však není hrazena zdravotní pojišťovnou, podmínkou pro přijetí do "programu” je nemoc v konečném stádiu s délkou dožití v řádu několika...

 

Klíčová slova: