Za pacientem vyrážíme i na sněžném skútru

Domácí péče představuje nezastupitelnou formu zdravotní péče, která je pacientovi poskytována v jeho prostředí. Mezi nesporné výhody této péče patří možnost vycházet z individuálních, měnících se potřeb každého klienta, minimalizace rizika nákazy a výrazné snížení stresu pacienta. Tyto faktory, které vesměs urychlují uzdravení, pak přináší i finanční úspory pro celý zdravotní systém.
Klíčovou roli v poskytování domácí zdravotní péče hrají zdravotní sestry. Díky svým zkušenostem a vzdělání musí být schopny vyhodnotit stav pacienta, plánovat a poskytovat péči a zároveň ji koordinovat s ostatními zdravotníky. Na pomezí malebných Krkonoš poskytuje tuto vysoce kvalifikovanou zdravotní péči Bc. Dita Kujovská a její tým zdravotních sester Oblastní charity Trutnov. O tom, že horský terén může být často větší výzvou než samotná zdravotní péče, a o dalších aspektech práce, která je spíše posláním, byl i náš rozhovor.  
Paní Kujovská, jaká byla vaše cesta do Charity?  
Letos to bude přesně 20 let, co jsem začala pracovat v trutnovské Charitě, nejdříve jako zdravotní sestra v terénu a po několika málo měsících jsem přijala po delším přemlouvání místo ve vedení domácí zdravotní služby.  
Bc. Dita Kujovská, vrchní sestra Charita Česká republika  
Tehdy měla naše Charita včetně mě pouze pět sestřiček v terénu, žádnou pečovatelku a jednoho ředitele na částečný úvazek. Spolupracovali jsme zhruba se sedmi praktickými lékaři a pečovali jsme maximálně o stovku pacientů.  
Dnes naše zdravotní služba čítá 15 sestřiček, které pečují o devět set pacientů ročně. Spolupracujeme s více než 40 praktickými lékaři v Trutnově a okolních obcích. Kromě nich nám své pacienty...

 

Klíčová slova: