Žádost o invalidní důchod: Formulář, online + postup

 
kupnisila.cz

16.02.2025

Invalidní důchod je dávka určená k finanční podpoře pojištěnců, kterým jejich nepříznivý zdravotní stav dlouhodobě znemožňuje normálně pracovat. Jaký je postup při podání žádosti o invalidní důchod a jaké je nutné splnit podmínky pro jeho nárok?
Kdy mr>Kdy má člověk nárok na invalidní důchod?
Nárok a potřeba podat žádost invalidní důchod vznikne lidem, kteří jsou pojištění, nejsou ani nebyli příslušníky ozbrojených sil, nedosáhli 65 let a stali se:
invalidním v jednom ze tří stupňů invalidity a zároveň získali potřebnou dobu důchodového pojištění, invalidním následkem pracovního úrazu.
Podle zákona § 39 o důchodovém pojištění se za invalidního považuje člověk, kterému se v důsledku dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu snížila schopnost pracovat, a to nejméně o 35 %, nebo není schopný studovat (při vzniku invalidity před dosažením 18 let věku).
Plný invalidní důchod vs částečný invalidní důchod
Od 1. ledna 2010 zákon § 40 zákona o důchodovém pojištění nepoužívá označení částečný a plný invalidní důchod. Platné je pouze jednotné označení, a to invalidní důchod, který se rozlišuje dle zjištěného stupně invalidity na invalidní důchod prvního, druhého a třetího stupně.
Tabulka invalidní důchod – diagnózy pro invalidní důchod
Podle § 40 zákona o důchodovém pojištění je pro nárok na invalidní důchod nutné mít potřebnou dobu pojištění, která se zjišťuje z období před vznikem invalidity.
Potřebná doba pojištění činí u pojištěnce ve věku:
do 20 let méně než jeden rok, od 20 let do 22 let jeden rok, od 22 let do 24 let dva roky, od 24 let do 26 let tři roky, od 26 let do 28 let čtyři roky, nad 28 let pět roků.
U pojištěnce staršího 28 let se potřebná doba důchodového pojištění zjišťuje z posledních 10 let před vznikem invalidity. U pojištěnce nad 38 let z období posledních 20 let před vznikem invalidity; potřebná doba pojištění je přitom 10 roků.
"Podmínka potřebné doby pojištění se považuje za splněnou, byla-li získána v kterémkoliv období 10 roků po vzniku invalidity (u pojištěnce mladšího 24 let činí přitom potřebná doba pojištění dva roky). Podmínka potřebné doby pojištění se považuje za splněnou, vznikla-li plná invalidita následkem pracovního úrazu (nemoci z povolání)," uvádí Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Kdo nemá nárok na invalidní důchod?
Lidé – pojištěnci starší 65 let (nebo důchodového věku), kteří splnili ke dni vzniku invalidity podmínky pro získání řádného starobního důchodu nebo jim byl přiznán předčasný starobní důchod a už dosáhli svého důchodového věku, pak nemají nárok na invalidní důchod. Nárok zde nevzniká ani tehdy, pokud se stali invalidními následkem pracovního úrazu, nebo nemoci z povolání.
Žádost o invalidní důchod 2025
Žádost vyřizuje příslušná Česká správa sociálního zabezpečení a lze ji podat dvěma způsoby:
elektronicky prostřednictvím služby "Žádost o důchod online" na ePortálu ČSSZ s využitím elektronické identifikace, osobně na kterékoliv okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) spadající pod Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), kam se mohou objednat a svou žádost tam sepsat – objednat se můžete
Jak se podává žádost o invalidní důchod: Online, elektronicky
Navštivte internetové stránky eportal.cssz.cz a vyberte "Žádost o důchod online". Abyste mohli podat žádost, musíte se přihlásit pomocí Identity občana (např. bankovní identita, mobilní klíč eGovernmentu, eObčanka), datové schránky, mojeID nebo zahraničním identifikačním prostředkem. Díky tomu se řada informací vyplní v žádosti automaticky. Poté kliknete na "Založit novou žádost" a zvolíte druh žádosti, tedy invalidní důchod.
Zakliknete, zdali jste byli důchodově pojištění pouze v ČR a jestli žijete na území ČR. Následně vás čeká vyplnění samotné žádosti, která je tematicky rozdělená. Při vyplňování pomáhá barevné označení. Žlutě jsou označeny vámi dosud nezobrazené oddíly, červeně pak nedostatečně či chybně vyplněné oddíly a zelená označuje dostatečně vyplněné oddíly. Rozpracovanou žádost je možné v průběhu uložit a vrátit se k ní později.
V sekci Přehledu doby důchodového pojištění najdete informace z evidence ČSSZ. Můžete si je zkontrolovat a případně doplnit chybějící a doložit je potřebnými doklady nahráním do žádosti (elektronické originály nebo skeny).
Po úplném vyplnění žádosti o invalidní důchod kliknete na "Dokončit" a dostanete potvrzení o přijetí žádosti. Další komunikace pak probíhá přes ePortál ČSSZ, datovou schránky nebo v listinné podobě. Na základě podané žádosti a předložení požadovaných dokladů obdržíte žádost o zpracování podkladů pro posouzení zdravotního stavu a formulář tzv. profesního dotazníku.
Délku vyřízení žádosti může negativně ovlivňovat doba, po kterou se čeká na dodání vyžádaných lékařských zpráv. Proces je samozřejmě rychlejší, v případě, že je lidé mají už u sebe a mohou je připojit k žádosti. Podle Ligy vozíčkářů je lhůta na vyřízení žádosti o invalidní důchod ve většině případů 135 dnů, u složitějších případů může dosahovat až 195 dnů.
Námitky proti rozhodnutí ČSSZ o invalidním důchodu, tj. odvolání se proti lékařskému posudku se podávají písemně na ČSSZ do 30 dnů ode dne jeho doručení.
 
Klíčová slova: