"Změňme přístup k handicapovaným"
Shandicapovanými pracuje Jan Hanáček dlouhé čtyři dekády, během té poslední vede v roli ředitele kyjovský Domov Horizont. V přívětivém a rozlehlém areálu se tu empatičtí zaměstnanci starají o 190 lidí s mentálním postižením. Dalších dvacet našlo azyl v takzvaném chráněném bydlení, kde si pod dohledem užívají celkem samostatný život včetně toho, že částečně pracují. "Velmi obdivuji svoje zaměstnance, v naprosté většině ženy. My chlapi na takovou péči nemáme, ony se zkrátka obětují. Klobouk dolů," nešetří chválou Hanáček.
* Jaká největší změna se u vás v poslední době udála?
Od ledna provozujeme nové oddělení se zvýšenou péčí, tedy pro lidi se střední až těžkou mentální retardací, kteří jsou zároveň autisté nebo mají poruchy chování, zkrátka potřebují individuální péči. Takoví lidé často končí v psychiatrických léčebnách, my si je necháváme u nás. Razíme heslo, že když už tu klienta máme, tak tady má i zemřít. Žádná LDN, žádná nemocnice, zkrátka žádné odsuny. Nechceme, aby tihle lidé jinde trpěli. Jak jsem doma dochoval tatínka, tak i naše uživatele chceme nechat dožít v prostředí, jež znají.
* Co považujete za klíčové směrem k lidem, kterým pomáháte?
Doma nám rodiče říkávali: "Kdo si hraje, nezlobí. Kdo pracuje, neotravuje." I my se snažíme, aby klienti byli zaměstnaní. Máme keramické dílny – jeden z uživatelů hlásí, že přímo excelentní, máme dílnu na výrobu sedaček, dřevodílnu a také dílnu na košíky. V chráněném bydlení klienti vykonávají pomocné práce třeba v kyjovské nemocnici nebo roznáší letáky.
* Jaké speciality dokážete nabídnout?
Na vysoké úrovni máme rehabilitaci a další možnosti, jako třeba muzikoterapii. Pak je to Snoezelen místnost s vodní postelí, kde se klient izoluje od rušivých vlivů a odpočívá. Pro těžce postižené je to úplná nádhera. Zhruba před třemi lety jsme začali i s bazální stimulací, máme na ni už certifikát, naučila se ji zhruba třetina zaměstnanců. Jde o individuální práci s klienty – laicky řečeno je to něco mezi masáží a uklidněním. A máme s tím skvělé zkušenosti a výsledky.
* Kdybyste mohl ve vašem oboru něco změnit, co by to bylo?