Znakový jazyk jako volitelný předmět na britských základkách

Ve Velké Británii se mezi povinně volitelné předměty závěrečné zkoušky na konci povinné školní docházky zařadí i britský znakový jazyk. Krok uvítalo několik aktivistů z britské komunity Neslyšících. Zdali bude zkouška z jazyka i na úrovni středoškolských závěrečných zkoušek, ministerstvo školství dosud neoznámilo.
Na britských školách bude možné získat certifikát o ukončení povinné školní docházky (General Certificate of Secondary Education neboli Všeobecný certifikát sekundárního vzdělávání, zkráceně GCSE; v českém prostředí tento ekvivalent neexistuje a ukončená povinná školní docházka se dokazuje vysvědčením) z britského znakového jazyka. Tím komunikuje odhadem přes 150 000 osob ve Velké Británii a od roku 2022 je legislativně považován za jeden z jazyků Anglie, Skotska a Walesu.  
Ačkoliv se nazývá britským, od angličtiny se velmi liší: nejen tím, že je založen na znakové, nikoliv mluvené, komunikaci, nýbrž i svou gramatikou, takže například u první osoby množného čísla ("my") rozlišuje počet jedinců, na které odkazuje. Stejně tak se liší i od amerického znakového jazyka, který má nejvíce rodilých mluvčích v USA, kde je ale úředním jazykem angličtina jako ve Velké Británii. Lidé, kteří jsou od narození neslyšící a vyrůstají ve Velké Británii, se tak angličtinu musí učit jako cizí jazyk.  
Malá velká změna  
Výuka britského znakového jazyka v rámci přípravy na GCSE započne nejdříve v září roku 2025, kdy už budou pravděpodobně schváleny osnovy pro tento předmět, jak uvedl britský deník Guardian. Jak ovšem list dále uvádí, není zatím zřejmé, kdo bude moct předmět vyučovat. V současnosti, kdy není britský znakový jazyk součástí závěrečných zkoušek, je u testovacího centra Signature ve Velké Británii, které vydává...

 

Klíčová slova: