Znovu ucítí doteky a rozeznají teploty. Vědci mají zařízení, které dává protézám cit

O možnost pocítit, jakou má daná věc teplotu a z jakého je materiálu, mnozí kvůli tragédii nebo nemoci přišli. Umělá protéza ruky, která jim pomáhá s uchopením věcí, totiž dosud nebyla vybavena tepelnými senzory, které by návrat tohoto vjemu umožňovaly. Zatím. Vědci představili zařízení MiniTouch – jednoduchý mechanismus, který se dá snadno začlenit do komerčních protéz bez nutnosti chirurgického zákroku – díky němuž mohou lidé bez horní končetiny pocítit i teplo druhé osoby. Přesvědčil se o tom 57letý Fabrizio, který o ruku za zápěstím přišel ve 20 letech.
Vůbec první svého druhu. Tak se dá označit zařízení MiniTouch, které jeho strůjci představili v publikované případové studii na webu časopisu Med letos 9. února. Díky mechanismu si 57letý Fabrizio z italské Pistoie po 37 letech mohl vychutnat, jaké to je znovu mít v "ruce" cit. Konkrétně si užíval, s jakou přesností dokázal s protézou rozlišit teplé a studené předměty, včetně jejich materiálu.
ČTĚTE TAKÉ: Facebook a Instagram chtějí označovat obrázky generované AI. Podvodná videa ale nezastaví
Právě muž, kterému byla ruka amputována za zápěstím, se stal jediným "testovaným subjektem", který zhruba 400 dnů zkoušel, na kolik je mechanismus přesný a patrně i revoluční. "Když jeden z výzkumníků umístil senzor na své tělo, cítil jsem teplo druhé osoby. Byl to pro mě opravdu silný zážitek, jako bych znovu aktivoval své spojení s někým dalším," cituje dojatého Fabrizia web Eurekalert.

Klíčová slova: