Před nedávnem se v Králíkách a nedalekém Jablonném staly tři vraždy spáchané rukou lidí trpících schizofrenií. Dodnes je touto tragickou událostí život v Králíkách poznamenán. Zástupci města proto uspořádali pro širokou veřejnost diskusní setkání „Fakta a mýty o schizofrenii“ a oslovili pracovníky ze sdružení Péče o duševní zdraví, aby se diskuse zúčastnili.
Setkání se konalo 21. listopadu za účasti dvaceti místních lidí. Za sdružení Péče o duševní zdraví přijeli besedovat psycholog a zástupce ředitele Mgr. Martin Halíř a sociální pracovnice Vendula Kubíčková z terénního týmu sdružení, který působí na Orlickoústecku.
Debatující zajímalo, zda jde nemocným lidem se schizofrenií pomoci a proč vlastně nejsou všichni v ústavní péči. Padaly i dotazy, kdo je viníkem situace, že duševně nemocný není zaléčený a vlivem své nemoci spáchá násilný čin. Martin Halíř k tomu říká: „Je přirozené, že násilný čin vyvolá u veřejnosti šok a potřebu označit viníka. Následně přicházejí i názory, že nejlepší prevencí by bylo všechny rizikové osoby izolovat. Takovéhle diskuse jsou proto důležité i kvůli ventilování názorů. Veřejnost základní informace o duševních poruchách má, ale mnohdy nerozumí souvislostem. Nemoc vzniká postupně, schopnost adaptace nemocného ve společnosti se vyvíjí a závisí na mnoha faktorech. Proto ani nejde označit jednoho viníka.“
Každopádně, jak zaznělo v diskusi, by předejití podobným případům pomohla včasné detekce onemocnění a hlavně úzká spolupráce zdravotní a sociální péče se zapojením blízkých osob nemocného. „Je skvělé, když jsou zástupci samosprávy, jako právě ve městě Králíky, otevření těmto debatám a takovéhle akce podporují.“ oceňuje Martin Halíř z Péče o duševní zdraví.
Aktivity sdružení jsou součástí individuálního projektu na sociální služby Pardubického kraje. Je financováno z ESF a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.
Péče o duševní zdraví
Je nezisková organizace s 16letou tradicí v pomoci lidem s duševním onemocněním a jejich rodinám. Poskytuje sociální služby na Pardubicku, Královéhradecku, Chrudimsku, Jičínsku, Rychnovsku a Orlickoústecku. Organizuje akreditované vzdělávací kurzy nejen pro pracovníky v pomáhajících profesích. Pořádá osvětové a kulturní akce na podporu společenského povědomí o životě lidí s duševním onemocněním. Samostatná organizační jednotka Výměník podporuje lidi se zdravotním handicapem k návratu na běžný trh práce. Pracovní uplatnění nabízí v chráněné kavárně, dílně a obchodu Výměník.
Leona Hovorková