moderátorka:
Hostem Dopoledního Expresu a Českého rozhlasu Sever je tentokrát oční lékař z Ústí nad Labem doktor Pavel Sušický, dobrý den a vítejte.
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Dobrý den a hezké dopoledne.
moderátorka:
Zase po delší době jsem ráda, že jste tady. Co dneska, klouzalo vám to?
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Ani ne, ani ne.
moderátorka:
Tak to je dobře.
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Musím říci, že město bylo dobrý.
moderátorka:
Tady to docela ušlo proti tomu, co předpokládali meteorologové, tak to je dobře. Mám tady otázky od posluchačů, hlavně tedy posluchaček, tak se do nich pustíme. Martina z Děčína, v posledních týdne mám silně podrážděné oči, mám pocit, že je to od toho, že v práci svítíme žárovkami. Vždycky, když jdu domů, mám oči červené a slzím. Je to možné? Co se s tím dá dělat?
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Žárovky nebo zářivky?
moderátorka:
Zářivky.
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Většinou zářivky, já už to znám. To je taková častá otázka. Podívejte, zářivky, je to takové oblíbené, že se obviňují, ale z těch spíše bolí hlava, protože je to přerušované světlo a jestliže je člověk dlouho v té spoustě zářivek, může to udělat bolest hlavy u toho, kdo je citlivý. Já bych řekl, že ze zářivek ty červené oči nemá. Otázkou je, kolik dělá paní na počítači, protože o tom už jsme mluvili, to je takzvaný počítačový syndrom tím, jak sedíme u počítače, téměř nemrkáme, neroztírají se nám slzičky...
moderátorka:
To jste říkal, že se tomu říká syndrom suchého oka?
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Ano, syndrom suchého oka a s tím počítačem vlastně to jde ruku v ruce. Pak je otázka,jestli nepotřebuje brýle, to se také projeví, když člověk má nějakou brýlovou vadu a prostě musí si neustále 8 hodin doostřovat, tak se to může projevit zčervenáním a bolestí těch očí. Čili, rozhodně překontrolovat, jestli nevíme, kolik je posluchačce let, jestli nepotřebuje brýlovou korekci upravit na správnou vzdálenost, jak má počítač a potom je otázka, jak jí dopadá to světlo, jestli třeba ten počítač nemá proti oknu a nebo jestli ta místnost je správně. To už jsou pravdu takové ty podmínky v té práci, které jsou, židlička, správně umístěný počítač a přiměřené světlo.
moderátorka:
Takže i z toho počítače špatně postaveného by mohla mít až červené a slzící oči?
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Ano, ano, ano. Zejména, já bych si tady přisadil dvě věci, když mám takhle lovit, a to je jednak přetížení očí, co se týče dlouhodobosti u počítače, předpokládám, že dělá nějakou úřednici nebo něco podobného nebo mzdovku, takže tady je potřeba aplikovat umělé slzy a pokud člověk si vzpomene alespoň po těch 20 minutách si dát minutovou pauzu, minutovou pauzu, kdy těm očím ulevím a dívám se třeba z okna na dálku zhruba alespoň těch šest metrů, odpočinout ty oči nechat, tak dvakrát, třikrát za hodinu krátce, používat umělé slzy a nechat si překontrolovat určitě, jestli nemá nějakou brýlovou vadu. Může být i skrytá, ona si to ani neuvědomí, při krátkém čtení a podobně jí to ani nevadí, ale při takhle dlouhé práci, kterou dělá, tak jí to může vadit a to oko může zčervenat.
moderátorka:
Zeptám se na oční kapky. Někdy se v reklamách nabízejí různé kapky, že uklidní oči, může to mít nějaká rizika, když by si kapala nějaké kapky?
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
To je potřeba, pokud se týče umělých slz, tak je to bez rizika. Pokud kapete jednou, dvakrát, občas, tak si můžete v podstatě vybrat z té nabídky, které vám vyhovují, ale pokud ty kapky kapete častěji než třikrát, tak je lépe zvolit kapky, ony jsou bohužel o něco dražší, ale v lékárnách to vědí, které nemají přísadu, nemají konzervační látku. Ta konzervační látka pak může sama o sobě dráždit a dělat problém. Otázkou je, jestli také třeba tam není v tom prostředí, dneska máme velké problémy s různými alergiemi, co se týče interiéru, je tady spousta nových látek, lepidel umělých hmot a mnohdy jsou na to pacienti citliví. Tam je taková docela jednoduchá, spolehlivá známka, že to oko svědí. Oni udávají vysloveně, to svědění k té alergii patří, svědění očí, svědění očí.
moderátorka:
A co vy, pane doktore, vy takhle, když vyšetřujete, vy tam máte pořád přítmí v ordinaci, jenom si svítíte lampičkou, koukáte do těch různých přístrojů, co tomu říkají vaše oči?
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Jako přiznám se, že někdy po těch osmi, desíti hodinách, když vyjdu ven, tak se mi to také rozmazává, brýlovou vadu nemám, s tím nic neuděláte, prostě taková je doba. Já nechápu, jak jsme mohli bez těch počítač a přístrojů žít, ale doba je taková. Já mám takovou otázku, kterou kladu pacientům léta děláte s počítačem, já už ji snad přestanu klást, protože jsou dvě profese, které nemají počítač, a to je lopata a krumpáč.
moderátorka:
Hostem Českého rozhlasu Sever je dneska oční lékař doktor Pavel Sušický, zůstává nám tady dál, takže na otázky budeme odpovídat, host@sever.rozhlas.cz. V českém rozhlasu Sever máme hosta očního lékaře doktora Pavla Sušického a máme tu pro něj otázky od vás, posluchačů, tak teď může poslouchat pan Josef, budeme odpovídat na jeho otázku. Píše nám tady, zajímalo by mě, jak se pozná šedý a zelený zákal, jak probíhá operace a jestli se to může po operaci vrátit? Děkuji, píše.
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Především bych řekl zásadní rozdíl. Šedý zákal je opravdu zákal, kalí se vám oční čočka poznáte to tak, že nejdříve začnete vnímat hůře barvy a potom to vypadá, jako byste si prostě zadýchávali sklo nebo zašpiňovali sklo.
moderátorka:
To je zamlžené jako?
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Zamlžené, prostě to vidění se vám zhoršuje, vidíte zamlženě, dělá vám to potíže a tady je jediná možnost operace, která je dneska vypracovaná k téměř dokonalosti, provádí se místním umrtvením bez jakýchkoliv injekcí, pouze se to nakape, dělá se ambulantně.
moderátorka:
To si pacient hradí nebo to hradí pojišťovny?
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Je to hrazené pojišťovnou, tady bych uklidnil diváky, posluchače, je to hrazené pojišťovnou a pouze pokud chtějí nějaké speciální oční čočky, to znamená třeba ty multifokální, to znamená, aby mohli číst na dálku, aby viděli na dálku a na blízko, tak pak je potřeba si tedy doplatit, ale já si myslím, že to v řadě případů jsou to většinou starší lidé a jsou zvyklí,když do dálky vidí dobře, tak jim ty brýle na blízko tak nevadí. Pokud chtějí tu věc, tak si prostě ten luxus dopřejí. Také každý nenosí multifokální brýlové čočky, řada lidí používá pouze ty na čtení nebo má dvoje brýle.
moderátorka:
A jak to vlastně probíhá? Vy tam nějak do toho oka svítíte?
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Ano. Dneska se to provádí pomocí ultrazvuku, začíná se do toho, možná posluchači už to slyšeli, ono se dneska o tom hodně mluví, některá ta pracoviště si ty lasery koupila a potřebují, aby se jim rychle zaplatily, tak lidi přesvědčují, ale pokud někdo chce jít na takzvaný fentosekundový laser, nechť na něj jde, tak z těch asi 25 kroků, které ta operace má, ten fentosekundový laser udělá dva kroky. Těch 23 kroků se stejně potom přejde na další stůl a dělají se tím klasickým způsobem, takže já v současné době to nepovažuji za nutné. V celém světě se to dělá pomocí toho ultrazvuku, dělá se tak naprostá většina operací a hradí to zdravotní pojišťovna.
moderátorka:
A jak dlouho asi trvá? Kolik minut?
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Ta operace?
moderátorka:
Ta operace.
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Dneska, já některé ty kolegy nazývám roboty, to je radost se na ně dívat, takže oni skutečně celou tu operaci dokáží zvládnout za 15 minut.
moderátorka:
A má pak ten člověk nějaká omezení, ty další hodiny po operaci?
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Minimální. Samozřejmě po operaci je potřeba se vyvarovat nějaké větší fyzické námaze, to oko nezatěžovat, zhruba tak týden pracovní neschopnost a po týdnu může nastoupit a může řídit auto a pracovat.
moderátorka:
A ještě je tady otázka,jestli se to může někdy vrátit?
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Šedý zákal se nikdy nevrátí, ale ona se odstraní necelá ta čočka toho pacienta, ona má obal a má vnitřek. Odstraní se ten vnitřek a do toho obalu se vloží ta čočka umělá. Ten obal někdy, my říkáme, zakondenzuje, zamlží a tam je potřeba, buď se to vyčistí takovou speciální jehličkou na operačním sále a nebo jednoduchým způsobem se tam to pouzdro přečistí speciálním laserem, který je na to ve většině oddělení k dispozici. Je to jednoduchá záležitost ambulantní.
moderátorka:
Většinou tyhle zákaly mívají starší lidé, souvisí to nějak s tím věkem?
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Ona ta příčina se přesně také neví, ona tam je celá řada věcí, která v tom hraje roli. Dneska se poměrně dost obviňuje i nadměrné ultrafialové záření, takže se doporučuje chránit si oči na slunci kvalitními brýlemi, chrání to nejenom oční čočku, ale chrání to i sítnici zejména, že jo, také se to klade do souvislosti dneska, ale určitě to není jediná věc, tam těch faktorů je celá řada. Většinou je to nemoc vyššího věku, ale máte, ten šedý zákal má spousty forem, některé jsou podložené geneticky a jsou již u malých dětí a dneska je ta technika tak vyspělá, že se operují i měsíční kojenci, to je úžasné.
moderátorka:
Takže, geneticky je tam také třeba, když dědeček, babička měli prostě takový genetický předpoklad?
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
U těchhle, to je něco jiného, to mluvíme o genetice u těch novorozeneckých zákalů nebo těch dětských. Tam bych řekl, že zase až ta genetika nehraje roli a jako první faktor je ten věk, prostě to určitě. Tady bych i řekl, že je zbytečné, aby pacienti investovali do nějakých, co se týče šedého zákalu, prostě neexistuje žádný lék na světě, o kterém bych četl v odborném tisku, tedy ne v nějakých bulvárech, který by vyčistil nebo zastavil progresi šedého zákalu, neexistuje. To je ten šedý zákal. Vezmeme i ten zelený hned nebo ...
moderátorka:
Vezmeme ho po písničce, co říkáte? Tak dobře, zelený zákal po písničce. A naším hostem je oční lékař doktor Pavel Sušický. Šedý zákal jsme tedy probrali, pojďme alespoň krátce něco o zeleném zákalu.
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Určitě, určitě. Jenom poslední věta k tomu, šedým zákalem nic nezanedbáte. Dá se operovat v kterékoliv fázi a ten zrak se vám upraví tak, jak jste viděli, než se vám ten zákal začal dělat. Na operaci jděte tehdy, jestliže už máte problémy a ten zákal vám vadí, ne že vám oční lékař řekne, že tam máte nějaký náznak šedého zákalu. Zelený zákal je něco úplně jiného, není to zákal, je to vysoký oční tlak, který poškozuje sítnici a poškozuje zrakový nerv. Ještě je to komplikované, že tam nelze stanovit nějaká hranice, je to třeba tolik, ale je to poměrně individuální pro každého pacienta zvlášť. Tady je jediná rada, a to je prevence to znamená, je-li mi 40, 45 let, blíží se mi padesátka, zhruba každé dva roky si zajdu na oční překontrolovat brýle, překontrolovat oční tlak. To je nezbytné. Já vám nedokáži říci žádné příznaky, které tento zákal způsobuje. To je tichý zloděj zraku, kdy se vám pozvolna a trvá to zhruba těch 10 až 15 let, ukrádá zorné pole, takže nakonec vidíte jakoby trubicové vidění.
moderátorka:
Takže se zužuje jakoby?
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Ano, zužuje se, ukrádá, takže se to nakonec dostane do fáze, jakoby jste se koukali tenkou trubičkou, jak byly ty verzatilky, takové ty tužky, jako kdybyste si jí vzali a koukali jste tou úzkou trubičkou, takže přečtete třeba jednotlivé písmeno a nevidíte nic okolo, čili, to je slepota.
moderátorka:
To už je ale, když dospějeme do téhle fáze, tak to už je pozdě?
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
To je slepota. Naštěstí tedy nejde na obou očích stejně, takže žádné příznaky, jenom prevence. Co je důležité, uvědomit si, jestli to bylo v rodině, ta zátěž tady existuje určitě, potom, jestliže mám nějaké další rizikový faktor a sem patří zejména krátkozrakost, nikoliv vetchozrakost ale krátkozraký je takový pacient, který do blízka vidí a nevidí na dálku, to je krátkozraký. Ta je potřeba být opatrný a potom ještě pacienti, kteří měli v anamnéze migrény nebo trpí na migrény a pacienti, kteří mají nízký tlak a s tím jsou spojené takové ty pocity těch studených rukou, studených nohou, takové ty studené končetiny. To jsou rizikové faktory zeleného zákalu, neznamená, že byste ho museli mít, ale jestliže máte takový rizikový faktor nebo je to ještě v kombinaci, jestliže máte dva, tři, tak opravdu vyšetřit očním specialistou, který vám to buď vyloučí a nebo potvrdí.
moderátorka:
A tamta operace, když proběhne, tak je stoprocentně účinná?
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
V tomto případě je ten postup úplně jiný, tady je to jakoby s krevním tlakem, i když ono to téměř nesouvisí, tady se nasazují kapky, které sníží ten oční tlak na takovou hodnotu, aby nedocházelo k dalšímu poškozování toho oka. Protože tak, jak jsem řekl u toho šedého, že ten, když odstraníme, tak se vám to vlastně upraví do stavu, než se začal dělat, tak tady zase platí zásada, když to dobře jde, když jste správně léčeni, podaří uchránit takový zrak, se kterým přijdete do té ordinace, kdy se to zjistí. Teprve v případě, že vám ty kapky, když to řeknu zjednodušeně, nezaberou, nesníží to dostatečně, tak se vymění za jiné kapky, dneska se používají hodně kombinace, je to v jednom balení, je to dobré pro pacienty. Když ani to nezabere a já vidím, že se tomu pacientovi dále poškozuje zrak, že se mu zhoršuje zorné pole a jiné a jiné parametry, pak je indikována operace, kdy se vlastně neodstraňuje žádný zákal, ale udělá se, teď tedy se dopustím hodně velkého zjednodušení, takové jakoby filtrační polštářek nebo takový speciální otvůrek do toho oka, speciální, kterým ta tekutina filtruje z toho oka ven a to oko se stává měkčím a lépe se prokrvuje.
moderátorka:
Takže, jak říkáte kontroly, protože čím dřív, tím líp?
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Ano. Čím dřív, tím líp, ale zase ať lidi nemusí běhat ve dvaceti letech, ale já bych to viděl po té čtyřicítce, když už začnu mít trošku problémy do blízka, to je tak akorát.
moderátorka:
Poslední otázka se týká brýlí a kontaktních čoček, tak si ji necháme na konec. A ještě jedna otázka pro našeho hosta v Českém rozhlase Sever, očního lékaře doktora Pavla Sušického. Paní Helena z Českého ráje, tak zdravím a ptá se, co je podle vás lepší, jestli brýle nebo kontaktní čočky a jestli může nošení kontaktních čoček způsobit nějaké problémy?
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
To je individuální. Odpověď číslo 1 zní, že kontaktní čočky jsou pro toho, komu vadí brýle, ať už z praktického hlediska nebo někdo to prostě nechce z hlediska estetického. Jinak, pokud se rozhodnete pro kontaktní čočky, tak by vás měl vyšetřit buď lékař, který se tím zabývá a dokáže vám změřit kontaktní čočky, jaké potřebujete a nebo zkušený optik, optometrista, který je pro to vyškolen. Rozhodně je obrovskou chybou, pokud si lidé objednají kontaktní čočky podle nějakých hodnot, co mají v brýlích....
moderátorka:
Na internetu třeba?
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
To je špatně a já s tím prostě nesouhlasím, protože samozřejmě ta čočka musí být správně naaplikovaná. Ono nezáleží jenom, jestli máte tři dioptrie, ale tam je důležité také, jaké máte zakřivení rohovky, jak vám ta čočka sedí, jestliže je příliš volná, tak vám oko dráždí, jestliže je příliš těsná, tak ta rohovka se pod tím dusí, nemůže tak kyslík a mohou vzniknout problémy. Čili,. Musíte mít správně změřené oko a musí také někdo se na tu rohovku kouknout, jestli tam není nějaká kontraindikace, třeba zánět, suché oko nebo podobně, co by bránilo tomu, že můžete kontaktní čočky nosit, čili to vyšetření je extrémně nezbytné. V Americe třeba to také existuje, ale potřebujete k tomu mít recept pak teprve vám ty čočky po internetu pošlou. Dneska si každý to může objednat, jak chce a můžu vám říci, že se setkávám s věcmi, že jsme z toho nešťastný, protože samozřejmě, pokud ta čočka není správně naaplikovaná nebo nedodržuje ten pacient pravidla hygieny, to znamená pravidelně ty čočky nemění, tak tam dojde k znečištění, infekci, na rohovce mohou vzniknout vředy, rohovka se dusí, prorůstají do ní cévy a podobně tady bych varoval, skutečně, kdo nosíte čočky, choďte na kontroly. Každý ten optik, který aplikuje kontaktní čočky, by měl mít domluvu i s očním lékařem, takže minimálně jednou za ten rok by vám měl ten oční lékař tu rohovku prohlédnout a říci, jestli je to v pořádku.
moderátorka:
Jak je to tam s typy těch kontaktních čoček? Tam jsou nějak....
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
To je celá řada typů. Ty materiály jsou podobné, ale důležité je, jak jsme již řekl, je typ té čočky, hlavně co se týče zakřivení, každý ten pacient, někdo má strmou rohovku, někdo jí má plochou. To je potřeba zvolit tu správnou čočku podle těch parametrů, ale to si pacient nemůže udělat sám, to mu musí někdo zkušený změřit a poradit mu a pak se musí vyzkoušet, který ten typ tomu pacientovi sedí. Jako obecně řečeno, dneska ty čočky jsou kvalitní a dobré a pokud se dodrží pravidla hygieny, mění se pravidelně, nepřenášejí to pacienti, tak je mohou nosit řadu let, těch 10, 12 let.
moderátorka:
Co říkáte na takové ty nedioptrické barevné oční čočky?
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Mám-li být upřímný, já toho přítelem nejsem, já si myslím, že v barvě očí to kouzlo toho člověka je většinou v řadě jiných věcí a jestli má oči modré nebo hnědé, já osobně tohle považuji za zbytečnost. Pokud už někdo má dioptrie, tak nechť potom ano si vybere, že chce do modra, ale neodsuzuji to, ale mi to připadá zbytečné.
moderátorka:
Tak, pane doktore, děkujeme za návštěvu v českém rozhlase Sever, ať vám práce jde hezky od ruky. Mějte se hezky.
Pavel SUŠICKÝ, oční lékař:
Já děkuji za pozvání a přeji hezký zbytek dne a hezké Vánoce.
moderátorka:
Na shledanou.