Stát vyjednal s Českou spořitelnou nové podmínky sKaret. Jedinou podstatnou změnou je, že k nim přibyla za poplatek možnost výplaty dávek přes složenku.
PRAHA Česká spořitelna našla způsob, jak poslat lidem dávky složenkou, ale až od května příštího roku.
"Chceme změnit přístup ke klientům, a proto budeme měnit nejen zákony, ale i smlouvu s Českou spořitelnou," uvedla včera ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) po jednání s Českou spořitelnou, u kterého byl i premiér Petr Nečas (ODS).
Složenky, které Česká spořitelna k sKartovým účtům ve spolupráci s Českou poštou nabídne, budou muset lidé zaplatit. Zatím není jisté, kolik to bude stát, nicméně systém bude fungovat podobně jako u výplaty důchodů složenkou, za kterou se platí 21 korun.
"Pokud se z dávky 400 korun na mobilitu, kterou dostávají postižení každý měsíc, bude platit 21 korun za složenku, je to znát," říká Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením. Výjimkou budou lidé pobírající dávky v hmotné nouzi – za ně bude složenky platit stát.
Ze smlouvy mají také vypadnout kontroverzní pasáže o tom, že se počítá s výplatou 98 procent nepojistných dávek přes sKarty a že se do budoucna uvažuje i o výplatě důchodů přes kartu. I když tyto pasáže smlouva obsahovala, politici dávali najevo, že je to pro stát pouze možnost, nikoliv povinnost – a spořitelna jim v tom ustoupila. Jinak se pro ni totiž mnoho nezměnilo. Dávky půjdou i nadále přes ni a přes její takzvané technické účty k sKartám. "Česká spořitelna dohodu vítá, nepovažuji ji za pro nás méně výhodnou," potvrzuje šéf ČS Pavel Kysilka.
Spořitelna svůj obchodní model sKarty staví na poplatcích u obchodníků, do systému chce postupně investovat více než 300 milionů korun. "Počítáme s návratností za 12 let, navíc za předpokladu, že pětina objemu by se utratila za transakce s sKartou v obchodech," uvedl Kysilka.
Držitelům sKaret chce banka jejich využívání přisladit. Od ledna budou všechny výběry z 1 400 bankomatů spořitelny sKartou zdarma, tedy ne pouze jeden ke každé dávce. Nově mohou nevidomí a vozíčkáři vybírat zdarma hotovost z účtu k sKartě i na pobočkách ČS – musí se prokázat speciální sKartou pro zdravotně postižené.
Vstupenka na úřad
Vše ostatní zůstává při starém a ze strany ministerstva v čele s novou ministryní jde jen o změnu rétoriky. V některých ohledech úřad dokonce přitvrdil. "Bude dána povinnost převzít do konkrétního data sKartu, to dnes není," upozorňuje na zpřísnění zákona Krása.
Vláda nyní tvrdí, že hlavní funkcí kartiček bude identifikace klientů před úřady práce, a zdůrazňuje dobrovolnost placení těmito kartami. Jenže placení bylo dobrovolné už dnes, kartu stačilo mít doma v šuplíku a neaktivovat si ji. Stejně jako dnes budou platební funkci sKarty povinně používat jen lidé, kteří dávky zneužívali anebo to u nich hrozí.
Kartička by se tak pro většinu příjemců dávek měla blížit kartičce zdravotní pojišťovny, kterou předkládáme u lékaře. Proč ji však musí vydávat Česká spořitelna? "Jejím vydavatelem je v podstatě stát, který zakázku zadal bance," nabízí vysvětlení Lenka Kohoutová, poslankyně ODS a členka sociálního výboru Sněmovny.
Podle ní je však zásadní, že lidé při převzetí sKarty už nebudou muset podepisovat zároveň i smlouvu o otevření platebního účtu. Teoreticky to nemuseli dělat ani teď. "Pokud lidé sKartu odmítli převzít, v tichosti se jim to posílá stejnými cestami jako dosud," potvrzuje ředitel úřadu práce, který si nepřál být jmenován.
Úředníci úřadů práce, sami pod tlakem, lidi tlačili k převzetí karty, a tak mnozí kvůli neznalosti věci a ve strachu, že dávky jinak nedostanou, podlehli. Ti mají smůlu a složenku dostanou nejdřív v květnu.