Hradecké kočky pomáhají léčit děti postižené mozkovou obrnou či staré lidi upoutané na lůžko. Takzvaná felinoterapie je podle chovatelky nejlepší se sibiřskými kočkami, které vždy vyhledávaly lidské teplo.
HRADEC KRÁLOVÉ Léčivé schopnosti zvířat člověk objevil již v dávných dobách, kdy je začal domestikovat. Dnes existuje celá řada rozličných druhů "zooterapií", patrně nejznámější jsou canisterapie se psy či hipoterapie spojená s rehabilitací na koni.
Helena Rückerová z Hradce Králové ale vsadila na výjimečnější felinoterapii a se svými kočkami sklízí úspěchy mezi dětmi i lidmi na sklonku života.
"Mezi lidmi koluje hodně mýtů o léčivých schopnostech zvířat. Například mi psal jeden pán, že trpí roztroušenou sklerózou a jaký druh kočky by si měl pořídit, aby nejlépe potlačila příznaky nemoci. Někdo měl zase zato, že když přiloží kočku na svoji nemocnou ledvinu, ta se vyléčí. Já si ale nemyslím, že by to úplně fungovalo zrovna takhle," upozorňuje Rückerová.
Její "kočičí" terapeutické návštěvy mohou mít řadu podob, ale jejich hlavním pojítkem je obvykle účel navodit lepší psychický stav pacienta, třeba pouhým dotekem, hlazením či česáním srsti.
"Když jsem s felinoterapií začínala, dostala jsem se ke starému slepému pánovi, který už téměř umíral. Dala jsem mu do postele kocoura, on si ho hladil a plakal radostí," vzpomíná milovnice koček, která pravidelně navštěvuje také domovy důchodců v kraji.
U dětí postižených mozkovou obrnou se využívá takzvané polohování. "Děti se položí, kolem nich si lehnou psi a na bříško se jim dá kočka, protože je lehčí. Zvířata mají vyšší tělesnou teplotu, a tak se jimi prohřejí dětské svaly. Potom přijde fyzioterapeut a začne s rehabilitací," popisuje Rückerová jednu z možných procedur.
Které plemeno je pro felinoterapii nejlepší? V tom má hradecká chovatelka jasno, neboť její srdeční záležitostí jsou sibiřské kočky, které častuje samými superlativy a oceňuje jejich citlivost a vnímavost. Již v dávných dobách se prý v krutých sibiřských mrazech stahovaly k lidským obydlím, vyhledávaly teplo a přístřeší. Zpravidla osamocení obyvatelé tamního kraje byli vděční za jejich společnost, a tak se zrodil jedinečný vztah mezi člověkem a tímto živočišným druhem. "Na plemeni ale zase tolik nezáleží, spíš na temperamentu. Hodně lidí mi volá, že mají doma mazlivou kočku a že by se s ní rádi terapii věnovali. Je však potřeba mít na paměti, že se jejich čtyřnohý přítel také musí naučit cestovat a nebát se kontaktu s cizími lidmi. Vždy jim říkám, ať ho vezmou na nádraží, kde je hodně ruchu, a nechají ho tam pohladit někým neznámým. Pokud to kočka zvládne, může to být vhodný adept," říká Rückerová.
Její mazlíčci se pravidelně umisťují na předních příčkách kočičích výstav, a to nejen českých. Kocouři Everest Valenvic a Maxim Valenvic jsou dokonce evropskými šampiony.
Pro terapii se prý hodí spíše kocouři. Kočky jsou totiž zřídkakdy takříkajíc v pohodě. Jednou se mrouskají, jindy mají koťata, a vůbec mají obvykle na práci mnoho jiných věci než se zrovna zabývat terapeutickou činností.
"U kočky je felinoterapie vhodnější až po kastraci. Mimochodem, kolem tohoto zákroku panuje plno mylných představ, třeba že kočky po operaci přestanou lovit myši. Lovecký pud však rozhodně neztratí, ale více se drží doma, a tak máte jistotu, že nedostanou pohlavní nemoc od cizích kocourů. Další omyl je, že se prý nedokáží naučit některé věci. Když si však s majitelem dobře rozumí a on kočku dokáže motivovat, nejsou problém agility ani aportování," vykládá chovatelka.
Felinoterapeutické kočky samozřejmě nesmí jen tak běhat povenku, buď musí být doma, nebo mít zabezpečený výběh.
"Základem úspěšné felinoterapie je především důvěrný vztah mezi člověkem a zvířetem. Kočka musí mít naprostou důvěru ve svého páníčka, že ji třeba nenechá umačkat," zdůrazňuje Helena Rückerová.
---
"Kočka musí mít naprostou důvěru ve svého páníčka, že ji třeba nenechá umačkat."
Foto: Kocour léčitel Děti z hradecké mateřské školy Daneta už felinoterapii znají.
Foto: R. Kalhous, MAFRA
Foto: Canisterapie Terapeutické schopnosti psů už dávno objevili i v albrechtickém domově důchodců.
Foto: MAFRA
Mutace - Mladá fronta DNES - Hradecký kraj