Fenomenální vědec Stephen Hawking je vzorem toho, že i když je tělo upoutáno na vozík, lidský duch není ničím omezen a mysl dokáže putovat vesmírem. Článek o něm je jedním z mnoha, které přináší poslední letošní číslo časopisu o životě a pro život na vozíku.
Jeden z nejznámějších vědců a zároveň vozíčkářů na světě – Stephen William Hawking – oslaví 8. ledna jedenasedmdesát let, navzdory předpovědi lékařů. Ti mu před půlstoletím diagnostikovali chorobu, která postupně rozkládá nervové buňky řídící pohyb svalů, zatímco mozek zůstává nedotčen. Dávali mu dva až tři roky života… Během studia na univerzitě v Cambridge postupně přišel o vládu nad pažemi, nohama i hlasem. Od roku 1968 se pohybuje na vozíčku a od roku 1985 s okolním světem komunikuje jen pomocí speciálního počítače. Stephen Hawking se stále aktivně podílí na vědeckém výzkumu i veřejných přednáškách. Pracoval na základních zákonech, kterými se řídí vesmír. Jeho spolupráce s Rogerem Penrosem vyústila na začátku 70. let v rozpracování teorie Velkého třesku. V roce 1975 učinil Hawking svůj největší objev. Popsal chování černých děr, které mohou vznikat na konci života hvězd. Při zahájení letošní paralympiády v Londýně přivítal atlety z celého světa slovy: „Ať má člověk život sebesložitější, vždy může udělat něco, v čem uspěje.“
Fenomenální vědec Stephen Hawking je vzorem toho, že i když je tělo upoutáno na vozík, lidský duch není ničím omezen a jeho mysl dokáže putovat vesmírem.
Další zajímavosti, rady a inspirace Vás čekají v novém 72stránkovém magazínu pro vozíčkáře Vozka č. 4/2012, který je od 17. prosince 2012 distribuován do všech krajů ČR.