Zásadním nedostatkem prachatické polikliniky je chybějící orientační systém. Co si pacient nezapamatuje venku, uvnitř nenajde.
Inspektoři Deníku
Prachatice – Tentokráte jsme v rubrice Inspektoři Deníku, ve které zjišťujeme bezbariérovou přístupnost objektů, zamířili na prachatickou polikliniku. Ta sestává z budov staré nemocnice v ulici Nemocniční 204. A jak se může vozíčkář či maminka s kočárkem v budově pohybovat, můžete posoudit s námi.
Majitelem objektu je město Prachatice a spravuje ho Městská správa domů a bytů. "V současné době je zde 26 nájemců, z toho 23 lékařů," uvedl jednatel Městské správy domů a bytů Jiří Vejvoda.
Pokud vozíčkář přijede k prachatické poliklinice, může zaparkovat přímo před vchodem. Na parkování pro handicapované jsou k dispozici dvě vyhrazená místa.
Jenže vchody do budovy jsou tři. U každého vchodu je pečlivě informačním systémem značeno, kde který lékař má svou ordinaci. Pro upřesnění dodáváme, že orientační systém na fasádě polikliniky je úplně nový. To, ve kterém vchodě je výtah, se ovšem stejně nikde nedozvíme. První návštěva prachatické polikliniky tak může být hodně vyčerpávající. Než dotyčný zjistí, kudy k výtahu, musí pečlivě okouknout všechny vchody do budovy. A každé dveře do objektu musí pěkně otevřít. Fotobuňka chybí. Výtah se nachází ve vchodu, kde je chirurgická ambulance. Město ho zainvestovalo teprve před třemi roky, takže je moderní a dostatečně široký. Chválíme do stran a na fotobuňku otevírací dveře, které jsou pro člověka na vozíku naprosto ideální.
Pacient se výtahem pak pohodlně dostane do prvního a druhého patra, kde jsou ordinace lékařů. Problém není dostat se ani do podzemí budovy, kde je rentgenová místnost. Ovšem ve výtahu chybí další informační tabulka, která by pacienta upozornila, kde vystoupit. Musí si vše pamatovat už od hlavního vchodu. Když zapomene, je nutné se vrátit. Uvnitř budovy totiž na informace kudy a kam také nenarazí.
Bezbariérové WC je pouze ve druhém patře. Objevit ho znamená další pátrání, chybí značení. Pacient tak musí projet celé první patro, aby zjistil, že musí zpět do výtahu a dostat se o patro výš. Obtížnou orientaci v budově připustil i jednatel MSDB Jiří Vejvoda. "Pokusíme se informační systém doladit tak, aby i člověk, který tam přijde poprvé, se snadno orientoval," slíbil jednatel. Vprvním patře se člověk na vozíku dostane téměř kamkoliv. Záměrně říkáme téměř. Rozhodně se nedostane k pediatrům. V tom totiž brání tři schody. Do ordinace dětských lékařů se ale nedostane ani jiným vchodem, kde opět stojí v cestě schody. Ty mohou překonat pouze maminky s kočárky, a to po přenosné nájezdové rampě.
Ve druhém patře budovy se handicapovaný člověk zase nedostane do nově vybudované zubní ordinace. Je to stejný případ, narazí na schodiště, protože ordinace je ve stejném místě jako pediatři, ovšem o patro výš.
Budova Polikliniky Prachatice je sice bezbariérově přístupná, ovšem pouze ze dvou třetin. Velkou vadou je nedostatečné značení. Ať už je to směr k výtahu, nebo k WC.
K rentgenové místnosti je též bezbariérový přístup zajištěn pomocí výtahu. Plusové body pak poliklinice přidávají parkovací místa, a to jak před, tak i za budovou. Těch je opravdu dostatečné množství.
V celkovém hodnocení musíme vzít v potaz hlavně nedostatečnou informovanost pro pacienty. To, kde se výtah nachází a kam člověka doveze, je zásadní. Hodnotíme tedy známkou 3.
---
Jiří Vejvoda jednatel Městské správy domů a bytů "Dokončíme instalaci vnitřního informačního značení."
Dostupnost a orientace
Prachatická poliklinika je pro vozíčkáře dostupná. Dvě vyznačená parkovací místa jsou přímo před vchodem do budovy. Nově je na budově nainstalován informační systém, který je vcelku přehledný. Zásadní nedostatek ovšem je, že nikde není značeno, který ze tří vchodů je bezbariérový a ve kterém z nich se nachází výtah. Orientace uvnitř budovy je při první návštěvě obtížná.
Foto: POLIKLINIKA PRACHATICE sídlí v ulici Nemocniční 204.
Foto: Nový výtah byl vybudován před třemi lety.