Sdružení Život bez bariér z Nové Paky se už devátým rokem snaží poskytovat pomoc všem lidem, kteří ji potřebují, bez ohledu na věk či druh postižení.
Nová Paka - Celý loňský rok si novopačtí vozíčkáři se svými švýcarskými partnery vyměňovali zkušenosti z poskytování sociálních služeb a odstraňování bariér. A v polovině února s výsledky projektu v Centru bez bariér v areálu bývalé nemocnice seznámili odbornou i laickou veřejnost.
"Dvoudenní konference s workshopem zaměřeným na možnosti využití kompenzačních pomůcek se zúčastnilo přes šedesát lidí včetně našich švýcarských partnerů, odborníků na sociální služby, architektů, zákonodárců i zástupců Královéhradeckého kraje," uvedla jednatelka sdružení Život bez bariér Jitka Fučíková. Mezi švýcarskými hosty byl i těžce postižený člen tamní Národní rady Christian Lohr.
"Jako člen parlamentu musím mít všude bezbariérový přístup. A veřejnost se po mém zvolení velice živě zajímala o to, jestli je švýcarský parlament skutečně bezbariérový," popisoval švýcarský poslanec.
Pačtí vozíčkáři sbírali zkušenosti i ve Švýcarsku
Na přímou otázku prý vždy odpovídal, že parlament skutečně bezbariérový je, ale přesto se v něm dá najít pár míst, která by se ještě dala vylepšit.
"A je pravda, že dva velké výtahy se musely z důvodu bezbariérovosti v minulých měsících přestavět. Jeden úředník mi v této souvislosti řekl, že kvůli mně musela veřejnost vydat spoustu peněz. Tak jsem ho důrazně upozornil, že takto argumentovat nelze," líčil Lohr, podle kterého se postižení musí v podobných situacích bránit, ale nemusejí požadovat víc, než na co mají právo.
"Jako poslanec mám úplně stejné povinnosti jako ostatní kolegové, a tak musím mít i stejná práva včetně možnosti se v parlamentu dostat všude tam, kam se dostane poslanec bez vozíku," zdůraznil Lohr.
Se životem postižených ve Švýcarsku se členové sdružení Život bez bariér seznámili na dvou pětidenních cestách, během kterých mimo jiné navštívili i Bern, Basilej a Curych. Dvakrát po třech dnech švýcarští partneři strávili na oplátku v Nové Pace.
"Pojali jsme to hodně zodpovědně. Rozhodně se nejednalo jen o výlety. Švýcarské organizace pro nás připravily úžasný program a my jsme tam poznali, jak má vypadat skutečná bezbariérovost a fungující systém poskytování sociálních služeb," uvedla Fučíková.
Foto: Konference se zúčastnil i poslanec Národní rady Švýcarska Christian Lohr (vpravo). Aby měl stejné podmínky jako jeho kolegové bez vozíku, parlament musel přestavět výtahy.
FOTO - IVAN TRUHLIČKA
Mutace - 5+2 dny - Jičínsko