Roztroušená skleróza v pohybu

06.03.2013 9:33

České zdravotnictví je v posledních letech vděčným objektem kritiky. Na jedné straně protestují zdravotníci jako nedávno ambulantní lékaři, na druhé straně existují notorické problémy zdravotních pojišťoven s úhradou lékařské péče. A do toho se občas vynoří téma rušení některých regionálních nemocnic. Kdy jsme slyšeli pozitivní zprávu o českém zdravotnictví? Jedna by zde byla – 2.ročník maratonu s roztroušenou sklerózou MaRS.

Lékaři, sestřičky, psychologové a fyzioterapeuti, kteří léčí a pomáhají pacientům s roztroušenou sklerózou (RS) v Praze 2, zorganizovali již 2. ročník MaRS – což je  24 hodinový maraton s roztroušenou sklerózou. Pořadatelé s pomocí Nadačního fondu IMPULS připravili od pátku 1. 3. od 17.00 24 hodinový maraton cvičení na posilovacích strojích, vycházející z navrženého funkčně rezistentního pohybového programu pro pacienty s roztroušenou sklerózou.

Na celkem 18 stanovištích se účastníci maratonu střídali ve cvičení na rotopedu, veslařském trenažéru, chodili na chodících pásech, vystupovali a sestupovali na cvičební pomůcku Bosu a cvičili tak rovnováhu. Na cvičící pomůcce Flowin  posilovali svoje končetiny stejně jako česká olympijská šampionka -- rychlobruslařka Martina Sáblíková. Koordinace pohybu nohou a rukou zprvu vypadá velmi jednoduše, ale jen do té doby, dokud to nezkusíte. Přejít balanční dráhu je pro zdravé cvičící zdánlivě snadné, po hodinovém posilovacím „mučení“ to ale už dá zabrat. Dostat se  na druhý konec balanční dráhy pro pacienty s RS je mnohdy obtížné i bez předchozího intenzivního cvičení. A víte, kolik kliků stihnete udělat za 2 minuty na stanovišti, když máte dolní polovinu těla na balónu? Každá skupina se skládala z nejméně 6 nadšenců, kteří hodinu cvičili a „mučili“ svá těla pod vedením fyzioterapeutů na jednotlivých stanovištích. Na konci každé hodiny všichni tlačili ručičku hodinek dopředu a otírali zpocené čelo.

.
Cvičí celá „rodina“
Cvičení se zúčastnili pacienti s roztroušenou sklerózou, jejich rodinní příslušníci, kamarádi a další pozvaní hosté, kteří vytvořili celkem 24 družstev. Maratonu se zúčastnilo více než 194 přihlášených cvičících. Mezi nimi byly významné osobnosti českého sportu jako například basketbalista Pavel Miloš, sám pacient s RS, nebo zpěvačka, ale také i pacientka Hana Robinson. Stejně jako v loňském roce spolu s pacienty  cvičil i herec Jan Čenský. Maraton podpořila také fotbalová legenda Ivan Hašek nebo herec Otakar Brousek ml., který místo cvičení vystřihl alespoň vzorový stoj na hlavě.
.
Pozitivní a optimistická atmosféra je pro pacienty RS klíčová
Asi každý známe ten pocit, kdy se vám vyplavují endorfiny po nějakém cvičení. Je báječné, pokud si můžete zacvičit a trochu něco udělat pro svoje zdraví. Maraton umožnil každému, kdo měl sílu a chuť se zapojit, protáhnout svoje svaly a vyzkoušet si, jak jsme na tom s fyzičkou. Mnohem větší přínos a efekt celého maratonu ale vidíme my pacienti v neuvěřitelné optimistické a pozitivní atmosféře, která se šířila po celých 24 hodin v posilovně i dalších sálech. Najednou se potkávali ve zcela jiné roli pacienti se svými lékaři a sestry a psychologové se seznámili se členy rodin a kamarády pacientů.
Díky Nadačnímu fondu IMPULS, jakož i pořadatelům vzniká okolo maratonu zcela unikátní komunita přátel a kamarádů, která se potkává nejen jednou ročně na cvičení, ale i na dalších kulturních a společenských aktivitách, jako jsou koncerty nebo vernisáže děl pacientů s RS—„Cesta za duhou“. Podařilo se prolomit v českém zdravotnictví někdy poněkud formalizovaný vztah lékař – pacient.
.
Křest knihy – Renáta Schubertová: Drobnomalby – součástí MaRS-u
V pořadí 2. MaRS byl zahájen slavnostním křtem knihy Drobnomalby autorky a současně i psychoterapeutky Renáty Schubertové. V knížce představuje skutečné příběhy některých pacientů s RS, jejich osudy, vyrovnávání se z nemocí a i pozitivní našlápnutí do budoucnosti. Knížku by měl číst každý, kdo se chce dozvědět o tom, jak se lze vyrovnat s diagnózou RS.
Křtu knihy se ujal profesor Cyril Höschl a sudičkami u kolébky knihy byla Tereza Brodská, Martin Maxa a Magda Malá.
Díky fyzioterapeutkám -- Lucce, Kláře a všem ostatním, kteří jste uspořádali těchto neobyčejných 24 hodin.
Finanční výtěžek 2. ročníku MaRSu
Nezanedbatelným faktem je i to, že výtěžek z prodeje knihy Drobnomalby během maratonu je 8.514,-Kč. Kniha bude dále v prodeji, zatím prostřednictvím www.multiplesclerosis.cz. Celkový výtěžek poputuje na podporu psychoterapie v RS centru v Praze 2.
Výtěžek z fyzioterapeutické části MaRSu ve výši 13.066,-Kč bude poukázán na sbírkový účet IMPULSU, kde se od 1.3.2013 shromažďují finanční prostředky pod názvem "Sami sobě" na nákup cvičebních pomůcek.
Počet zaslaných DMS ve dnech 1. - 2.3.2013 je 51 DMS (přírůstek počtu DMS můžete sami sledovat na www.darcovskasms.cz, IMPULS).
Děkujeme všem a těšíme se na Maraton s roztroušenou sklerózou v roce 2014.
Nadační fond IMPULS vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty, zajišťující komplexní a kvalitní léčbu roztroušené sklerózy, její výzkum, jakož i osvětovou činnost    
 
Klíčová slova: