Kmenové buňky by mohly příznivě vstoupit do léčby amyotrofické laterální sklerózy. Myslí si to vědci z Ústavu experimentální medicíny, kteří do klinických zkoušek v pražské Fakultní nemocnici v Motole zařadili třináct pacientů.
"O výsledcích se ještě nedá hovořit, protože to chvíli trvá. Začali jsme v polovině minulého roku, ale už se ukázalo, že je to bezpečné a žádný pacient neměl komplikace ani se nezhoršil," řekla vedoucí vědeckého týmu Eva Syková, která se věnuje se svým týmem v ústavu výzkumu i dalším degenerativním onemocněním a poraněním mozku a míchy.
Na výzkumu léčby amyotrofické
laterální sklerózy se v ústavu pracuje zhruba pět let. Toto závažné neurologické onemocnění vede k postupnému selhávání životních funkcí člověka, který se s postupující nemocí přestane hýbat, později i polykat až nakonec zemře. Nálezy u zvířat podle Sykové prokázaly, že je možné zpomalit postup choroby. Na základě toho navrhli vědci klinickou zkoušku, kterou schválil Státní ústav pro kontrolu léčiv.
Vědci a lékaři nyní sledují, zda léčba pomocí kmenových buněk zpomalí chorobu také u lidí. Využívají buňky kostní dřeně, vlastní buňky pacienta, které se vyberou a rozmnoží. Tento proces trvá přibližně tři týdny, pak jsou pacientovi podány, dodala Syková.
Onemocnění podle ní není příliš časté, v Česku se evidují desítky případů. Průměrná délka života pacientů s amyotrofickou laterální sklerózou se podle odborných studií pohybuje zhruba od dvou do pěti let od začátku diagnózy. Jen deset procent nemocných přežívá déle než deset let.
Syková se svým týmem pracuje od Nového roku v nově otevřeném Výzkumném centru buněčné terapie a tkáňových náhrad v pražské Krči. Výzkum kmenových buněk a biologických materiálů se zaměřuje na jejich využití k reparacím, regeneracím a náhradám poškozených orgánů a tkání.
Právě probíhá Evropský týden mozku
Nejnovější poznatky ve výzkumu kmenových buněk a jejich využití ve výzkumu léčby onemocnění míchy a mozku budou součástí přednášky, která se dnes uskuteční v rámci Evropského týdne mozku v pražské Akademii věd.