Jak se s takovou zprávou vypořádat? Maminka tříletého Tomáška se na Babyweb.cz podělila o počáteční šok, ale také popsala, jak situaci nakonec úspěšně zvládla.
"Jak bude fungovat ve společnosti? Bude vůbec samostatný? A zvládneme to my sami?" Takové otázky se jí zpočátku honily hlavou. Dnes už ví, že zvládnout jde všechno. Jen rodiče musí dítěti věnovat spoustu času, lásky a plnou pozornost.
Strašné období...
"Tomášek se narodil ve 28. týdnu. Vážil 1300 gramů a měřil pouhých 38 cm. Lékaři ho uložili na dva měsíce do inkubátoru. Bylo to strašné období. V průběhu těch dvou měsíců mi řekli, že bude žít, ale že má silně poškozené oči. Po propuštění z porodnice jsme začali pravidelně docházet na vyšetření, absolvovali jsme spoustu testů. Nakonec padl ortel: Tomášek nikdy neuvidí. Zhroutila jsem se," vypráví maminka.
Doporučujeme: Vy miminko vidíte, vidí ono vás?
"V té době mi moc pomohl manžel, který vydržel a neutekl, jako by to udělal každý druhý. Začali jsme se s Tomáškovým postižením smiřovat a řešit věci do budoucna. Jak rostl, bylo vidět, že se i přes své omezení chová jako děti, které vidí: je zvědavý, bystrý a velice šikovný. Začali jsme tedy rozvíjet jeho ostatní smysly, hlavně hmat," vzpomíná.
Rodina využila i odbornou pomoc speciálního pedagogického centra pro nevidomé, kde jim poradili, aby dali Tomáška do normální školky mezi zdravé děti. "Určitě to chceme zkusit, protože bychom byli rádi, aby náš syn vedl co nejnormálnější život. Cesta bude sice ještě hodně složitá, teď už teď jsem si ale jistá, že to s pomocí odborníků a svého manžela zvládnu," uzavírá maminka.
Jak jednat s postiženým dítětem?
Napřed si definujme, kdo je zrakově postižený: jde o člověka, kterému jeho vada zasahuje do běžného života. Nepatří sem tedy lidé, kteří nosí dioptrické brýle, s nimiž jsou schopni normálně fungovat.
Zásadní je, jak se ke zrakově postiženému dítěte postavíte. Nelitujte ho. Musíte mu dávat najevo, že ačkoliv nevidí, není v žádném případě horší než děti, které vidí.
Když má dítě zbytky zraku, je důležité s ním pracovat, aby se mu vidění zlepšovalo a mohlo je používat v běžném životě. Hlavně jde o psaní a čtení, k čemuž slouží Braillovo písmo složené z plastických bodů vyražených do papíru, které čtenář vnímá hmatem. Na stejném principu jsou založeny i obrázkové knížky pro děti, takzvané hmatové knihy.
Tipy pro rodiče
Kam do školky? Dítě by také mělo navazovat kontakty se zdravými vrstevníky, aby si na ně zvyklo. Obraťte se o radu na speciálně pedagogická centra pro zrakově postižené děti - tam vám pomohou s výběrem mateřské školy, která bude nevidomému dítěti nebo dítěti se zbytky zraku ušitá na míru.
Rehabilitace zbytků zraku, ale i další užitečné tréninky potom probíhají ve specializovaných centrech, v Praze například v Pobytovém rehabilitačním a rekvalifikačním středisku pro nevidomé Dědina v Praze 6.
Do budoucna můžete počítat s velkým množstvím pomůcek, od optických, přes počítače, diktafony a psací stroje až po speciálně vycvičené vodící psy.
zdroj: Babyweb.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Co se stane, když dítě spolkne baterii? Může umřít!
Vážné varování: Nesahejte těhotným na břicho!
18 nejzajímavějších kočičích plemen
URL| http://zena.centrum.cz/deti/tehotenstvi-a-miminko/clanek.phtml?id=773707