Navození naprostého klidu vnímaného všemi smysly, to je snoezelen (čti snůzelen). V Ústavu sociální péče pro tělesně postiženou mládež v Brně na Kociánce ho využívají pro klienty s hlubším mentálním či kombinovaným postižením ve věku od tří do 40 let.
Slovo snoezelen je odvozeno z holandského snuffelen (čichat) a doezelen (dřímat), metoda určená postiženým byla rozpracována v Nizozemí v 70. letech 20. století. Na Kociánce ji využívají zvláště pro klienty s dětskou mozkovou obrnou, kteří bývají neklidní, a tato terapie jim dost pomáhá.
Uklidnění hrou
Klienti Kociánky využívají od loňského prosince větší místnost s pohodlným širokým lůžkem a poduškami, s velkým zavěšeným křeslem v podobě sítě, se zrcadly, hračkami a s různými předměty. "Klient může být odborně veden, může se také bavit sám. Děti se velmi uklidňují hrou. Spastikům se uvolňují křeče ve svalech," říká pracovník centra snoezelen na Kociánce Martin Gregor.
Snižují množství léků
Při naší návštěvě si Mario hrál s vějířem, rád odpočívá zavěšený v křesle. Podle předsedy Nadačního fondu Kociánka a bývalého ředitele ústavu Jiřího Podluckého mají v zahraničí s aplikací snoezelenů velmi dobré zkušenosti, u některých klientů snižují množství podávaných léků.
Na vybavení místnosti pro snoezelen v hodnotě 180 000 korun přispěl Jihomoravský kraj i sponzoři. Prostřednictvím Nadačního fondu Kociánka bylo financováno například hřiště i letní pobyty nejvíce postižených u moře v Itálii, hipoterapie a mnoho dalšího.
Foto: Klient s Martinem Gregorem při terapii.
Foto PRÁVO – Jan Trojan
Mutace - Právo - jižní Morava - Vysočina