Buď invalidní vozík, nebo kufr. Před tuto volbu postavila minulý týden thajská aerolinka u odbavovací přepážky invalidní ženu, která po 20 letech odloučení letěla z australského Perthu za rodinou do Libérie. Zoufalá žena nakonec musela nechat kufr s dárky pro své blízké na letišti.
Poté, co o incidentu informovala média, řeší nyní případ australská vláda v čele s šéfkou parlamentního výboru pro postižené Amandou Rishworthovou.
Sarah Paywee letěla z Perthu do Bangkoku s leteckou společností Thai Airways a poté pokračovala z Bangkoku do Libérie s Kenya Airways. Letuška aerolinky Thai Airways jí u odbavovací přepážky na letišti v Perthu sdělila, že její invalidní vozík se stěží vejde do 40 kg, což je prý limit společnosti Kenya Airways pro odbavení jednoho povoleného zavazadla v ceně letenky. Pokud prý je pasažér schopný jakéhokoli pohybu bez vozíku, třeba i minimálního, je vozík počítán jako zavazadlo.
Pokud by Sarah Paywee chtěla odbavit i kufr, musela by zaplatit navíc poplatek přes 700 dolarů. Vzhledem k tomu, že tolik peněz neměla, musela kufr s dárky pro svou rodinu nechat na letišti, vylíčil australský Telegraph . Nelehký životní příběh
Sarah Paywee je osudem těžce zkoušená žena. Z válkou zmítané Libérie se jí podařilo zhruba před 20 lety uprchnout do Austrálie poté, co jejího manžela zavraždili a i ona byla při útoku zraněna. O svých dětech tehdy neměla žádné zprávy a domnívala se, že zahynuly. Až po letech se dozvěděla, že některé z nich válku přežily a od té doby si přála jediné: znovu se s nimi setkat.
Sarah přitom před několika lety prodělala mozkovou mrtvici, a ačkoli je dnes schopna bez vozíku udělat pár vlastních krůčků, bez pomoci a vozíku se sama pohybovat nemůže. Na setkání s dětmi, které žijí v jedné z nejchudších zemí světa, se dlouho připravovala a šetřila peníze, aby jim přivezla oblečení a věci, které nutně potřebují, uvedl list Telegraph.
Australští přátelé Sarah Paywee pro ni nyní chtějí omluvu a zároveň požadují, aby aerolinka přepravila kufr s dárky do Libérie zdarma.
Případem se zabývá i komisař Australského výboru pro lidská práva a diskriminaci postižených Graham Innes a šetří ho i samotná aerolinka.
URL| http://cestovani.idnes.cz/invalidni-vozik-jako-zavazadlo-dmy-/kolem-svet...