Strašnice – Byl vojákem z povolání, jezdil po celé republice se zapečetěnými kontejnery, vyzkoušel si práci na několika útvarech. Miloval sport – hlavně bojová umění, běh a posilování. Pak ale stačila jediná šipka do rybníku v Pardubicích, která Standu Kubíka připoutala na vozík.
"Zdá se mi, jako by to už byla celá věčnost, když se to v roce 2007 stalo," začíná své vyprávění třicetiletý Standa. "Nic si z toho nepamatuji, vím jen od kamarádů, že jsem skákal do rybníku šipku. A pak jsem se už nevynořil. Zato si ale moc dobře pamatuji, když jsem se probudil v nemocnici a kolem mě byly všechny ty šílené mašinky a přístroje," směje se Standa, který si prý svůj handicap už nebere tak jako na začátku.
Bylo mu čtyřiadvacet let a rázem skončilo všechno, co pro něj do té doby hodně znamenalo. Kvůli jednomu skoku do vody byla pryč vojenská kariéra i sportování.
"Najednou jsem se dostal do nepříjemné situace. Hodně dlouho jsem hledal práci, ale protože mám ochrnuté i horní končetiny, bylo pro mě mnohdy nemožné se do dané práce pravidelně dopravovat." V lednu se na něj ale usmálo štěstí a začal pracovat v České asociaci paraplegiků jako administrátor mobilní aplikace VozejkMap. "Tato pomůcka funguje jak v tzv.
chytrých mobilních telefonech, tak i na webu. Vozíčkář si zde rychle najde podle rubrik (například kultura, sport, instituce, lékaři či ubytování) místo, které je bezbariérové," vysvětluje Standa projekt, který rozjela Česká asociace paraplegiků před dvěma měsíci.
Na tento projekt je náležitě hrdá i ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková. "VozejkMapem nyní opravdu žiji, je to náš nejnovější projekt. Stejně tak jsem ale šťastná, že jsme už v loňském roce rozjeli komunitní portál Vozejkov a bydlení pro tetraplegiky formou jakoby chráněného bydlení – tedy nezávislé bydlení vozíčkářů v produktivním věku, kteří se chtěli osamostatnit, žijí v domácnosti s asistenty," vyjmenovala úspěšné projekty Jančíková.
Sama je také upoutána na vozík, od sedmnácti let. "Po pádu ze stromu jsem si porušila míchu a ochrnula. Ještě deset let jsem pak vydržela žít v malém městě na horách, v Bruntálu. A i když má člověk své rodné město rád, velice těžko jako vozíčkář hledá své uplatnění a naplňuje si sny," vysvětluje Alena Jančíková důvod, proč se nakonec přestěhovala do hlavního města.
"Disponujeme tu spousty příkladů, kdy jsou vozíčkáři vzoufalé situaci,protožejepro ně nová, nečekaná. Neorientují se v ní. Proto také chceme, aby běžná i odborná veřejnost věděla, jaký dopad má poškození míchy. Lidé po úrazech páteře vypadají na vozíku celkem dobře, nemají poškozený intelekt, nikdo netuší, co se pod ochrnutím všechno skrývá, jaké zdravotní komplikace hrozí," zdůrazňuje ředitelka. Ta se každým rokem potýká s nedostatkem financí na fungování organizace. "Nikdy bohužel nevíme, jestli ještě příští rok budeme fungovat. Proto neustále píšeme žádosti na různé nadace, aby podpořily naše projekty." Vyslyšena byla Alena Jančíková i v Praze 10.
"V příštím roce zde obdržímeosm startovacích bytů. Budou pronajaty těm, kteří se nemohou po úrazu vrátit domů, protože je jejich byt bariérový. Za dobu jednoho roku se tak budou moci alespoň osamostatnit a přizpůsobit své bydlení doma."
---
Seriál Deníku Každou sobotu v Pražském deníku představujeme neziskové organizace pomáhající Pražanům.
Příště o občanském sdružení LORM – Společnosti pro hluchoslepé.
Česká asociace paraplegiků ve zkratce:
Organizace CZEPA pomáhá lidem po úrazech páteře a poškození míchy od roku 1990. Sdružení je prostředníkem mezi vozíčkáři a legislativou, mezi vozíčkáři a lékaři. CZEPA ve spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR připomínkuje legislativu v zájmu spinálních pacientů (lidí s poškozením míchy), usiluje o kvalitní zdravotní péči a sociální systém napomáhající úspěšné integraci. Organizace poskytuje odborné sociální poradenství pro vozíčkáře a jejich rodiny, vytváří informační materiály, spravuje komunitní portál pro vozíčkáře www.vozejkov.cz, mobilní aplikaci VozejkMap do chytrých telefonů, webové rozhraní www.vozejkmap.cz. Kromě toho realizuje projekt bydlení pro tetraplegiky (lidé, kteří mají ochrnuté i horní končetiny), kteří jsou odkázáni na asistenci. Cílem je, aby nebyli závislí na rodinných příslušnících a na zařízeních nemocničního typu. CZEPA má jedenáct zaměstnanců, z toho je 6 vozíčkářů – ředitelka, administrátor Vozejkov, programátor Vozejkov, administrátor VozejkMap, grantová fundraiserka, koordinátor projektu bezBAR. Dále zde pracují dvě sociální pracovnice, zdravotní specialista na spinální problematiku, manažer projektu Hvězdný bazar a koordinátorka projektu Nová práce! Roční provoz se pohybuje kolem 2,5 milionů korun, tento rok počítá sdružení kvůli dalším projektům s navýšením cca o jeden milion. V červnu CZEPA otevře v centru Prahy tréninkové pracoviště a charitativní obchod Hvězdný bazar, kde budou klienti organizace prodávat věci českých (a možná i zahraničních) celebrit.
Foto: S VOZÍKEMSE PO ÚRAZUnaučil žít jak administrátor webu Standa Kubík, tak i ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková. "Akční prdlouš jsem ale stále stejný," směje se třicetiletý Standa, který v nové práci pomáhá ostatním vozíčkářům.
Foto: Deník/Veronika Cézová