KUTNÁ HORA S nápadem postavit na vrchu Kaňk necelé tři kilometry od Kutné Hory rozhlednu přišel stavbař Alois Holík ze Zbraslavic. První plány a vzhled rozhledny se bohužel nedostaly ven z jeho šuplíku. K realizaci se dostal až jeho syn Michal, také stavbař.
Příležitost spatřil v dotačních penězích Evropské unie určených pro oblast cestovního ruchu ve středních Čechách.
Uspěl, proto se teď turisté mohou radovat z výhledu z nové rozhledny Havířská bouda. Nachází se na vrchu Kaňk, necelé tři kilometry od centra Kutné Hory, a veřejnosti je přístupná od úterý. "Nad projektem jsem strávil poslední čtyři roky. Samotná stavba rozhledny trvala asi rok a půl, ale vyřizování dokumentů a papírování zabralo zbytek," uvedl Michal Holík.
"Není to betonová zrůda"
Plány, do kterých spadala i rekonstrukce bývalé myslivny, ze které je nyní restaurace a penzion, projektoval Roman Šaur. Masivní stavba téměř za šedesát milionů korun je postavena z nepravidelně opracovaných kamenů, takzvaného kyklopského zdiva. To se obvykle používá jako opěrná zeď. Na Havířské boudě má především estetický význam. Rozhlednu drží pevná konstrukce ze železných výztuh a betonu a kameny je obezděná.
"Lidé, kteří proti rozhledně brojili, si často mysleli, že se nad stromy bude tyčit betonová zrůda. Což svědčilo o jejich nedostatečné informovanosti," říká Holík. Z vrcholu třicetimetrové věže je krásný pohled na památky Kutné Hory. Když je dobrá viditelnost, lze prý dohlédnout na Čáslav, Říp, Krkonoše nebo na Železné hory.
Jelikož je na vrcholu rozhledny kavárna s vyhlídkovou terasou, je možné se výhledem kochat opravdu dlouho. Pro ty, kteří nemohou anebo nechtějí absolvovat výšlap po sto šedesáti schodech, jezdí moderní výtah. Areál Havířské boudy včetně rozhledny bude v provozu po celý rok.
V Kutné Hoře jsou teď rozhledny dvě a obě se pyšní nějakým prvenstvím. Havířská bouda má jako jedna z prvních v zemi bezbariérový přístup. Ta druhá, Bohdanka poblíž Bohdanče, je postavena z takzvaného kulatého dřeva, spojena je ocelovými komponenty. V takto použité technologii je s výškou 52,2 metru nejvyšší rozhlednou v České republice.
Ve Středočeském kraji je přibližně třicet pět rozhleden. Z velké většiny jsou návštěvníkům přístupné, výjimku tvoří jen dvě. Tou první je Slavín v Tupadlech. Věž se totiž nachází v areálu zámku, který dnes využívá jako své meditační centrum buddhistické sdružení. Druhý případ je Vlková u Kamenice. Okolní pozemky totiž slouží loveckým účelům a přístup k ní je přísně zakázán.
Foto: Věž na Kaňku Nová rozhledna na vrchu Kaňk je vysoká třicet metrů.
Foto: Michal Šula, MAFRA
Mutace - Mladá fronta DNES - střední Čechy