Slyší nás, nebo ne?

04.02.2014 17:39

Sluch člověka je vyvinutý už při příchodu na svět, proto právě narozené miminko vnímá od prvního dne zvuky kolem sebe. Těsně po porodu především mámu, rytmus jejího srdce a další taktilní a zvukové podněty. Lze však také předpokládat, že si už jako novorozenec nese na svět jisté sluchové zkušenosti z předchozího nitroděložního života.  

Dá se skutečně potvrdit, že vaše dítě slyší, že má jeden ze základních smyslů v pořádku? Vyhláškou ministerstva zdravotnictví je řešeno, že novorozenec se musí podrobit "screeningové metodě vyšetření sluchu u novorozenců", takzvaným otoakustickým emisím, které se provádějí již v porodnici 2.–4. den po porodu. Není-li porodnice toto vyšetření schopna zajistit, je to nutné vyznačit v propouštěcí zprávě a testy zajistí neprodleně dětský lékař na příslušném pracovišti (kliniky a některá specializovaná pracoviště zabývající se foniatrií, v Praze například Poliklinika Hradčanská). Otoakustické emise je neinvazivní, nebolestivý test, provádí se u klidně spícího novorozence. Do ucha se mu lehce zavede sonda, která vyšle zvukový signál. Dobře fungující sluchový orgán na něj reaguje tím, že některé buňky mění svůj objem, což vyvolá zpětně vlnění. To je zachyceno zavedenou sondou. Výsledek je buď pozitivní, tedy zevní sluchová dráha funguje zcela normálně, nebo je negativní: nebyla zjištěna odpověď, což ještě neznamená, že je ucho postižené. Vyšetření je nutno opakovat s odstupem, pak znovu po měsíci a teprve tehdy, není-li opakovaně zjištěna odpověď zevní sluchové dráhy, situaci nadále řeší odborný lékař. Samozřejmě i tato metoda je zatížena jistou chybou, nedá se zjistit porucha na mozkových sluchových drahách, ale tyto jsou tak vzácné, že ze statistického hlediska o nich nemusíme prakticky uvažovat. 
Na základě těchto testů by tedy měli rodiče být již velmi záhy po porodu informováni, že sluch jejich dítěte je v pořádku. Přes podrobné informace o sluchu miminka hned po narození existují některé poruchy, třeba jednostranné či lehké, které se velmi těžko v tomto věku odhalují. Proto je důležité pozorování dítěte samotnými rodiči v průběhu každodenní péče. Jakákoli jejich pochybnost by měla vést k odbornému vyšetření.
Test y, které vám dávají jistotu Otoakustická vyšetření v prvních letech života a pozorování vývoje dítěte v domácím prostředí jsou běžnou součástí péče o kvalitu sluchu miminka. Další metody, jak zjistit, zda dítě slyší, jsou neurologické. BERA: je snímána reakce mozkové kůry na zvukové podněty, ale i zde se stále velmi obtížně určuje hladina případného poškození sluchového ústrojí. Další způsob – vyšetření audiologické – už vyžaduje spolupráci dítěte. Do zvukovodu je při něm sluchátky vysílán tón určité hladiny a intenzity a vyšetřovaný musí odpovědět, zda jej slyší, či nikoli. To vyžaduje velkou zkušenost personálu, aby udržel koncentraci malého pacienta. Věk, kdy je vyšetření možné provádět, je velmi individuální. Výsledky jsou ale nejpřesnější.
Příčiny, proč sluch trápí Poruchy sluchu jsou z více než 50 % ovlivněné genetickými faktory. Dají se tedy předvídat při zjišťování rodinné anamnézy. Mohou být i idiopatické, tedy bez známé etiologie (původu, příčiny).
Získané poruchy sluchu se objevují po virových onemocněních nebo na základě traumat: akutrauma je dáno silným zvukem a barotrauma silnou rázovou vlnou. Porucha sluchu vzniká i opakovanými záněty středouší, které by se měly vždycky pečlivě léčit u odborníka. Zřídkakdy vznikne problém už po první atace zánětu, spíš se pak jedná o současnou poruchu virovou. Při dlouhodobých či opakovaných zánětech mimo změny morfologie (anatomických poměrů) středního ucha vzniká i porucha vnitřního ucha na základě toxinů z bakteriální infekce středouší. Proto je nutné vždy záněty pečlivě léčit na odborném oddělení a dítě sledovat. Při specifických kritériích je někdy nutné přistoupit i k operačnímu řešení, aby se nejdřív odstranil zánět, když není konzervativní léčba účinná. Operativně lze řešit i některé vrozené či anatomické chyby ve středním uchu takzvanou rekonstrukční operací. Reparační operace na vnitřním uchu nejsou možné.
Věk, kdy se začíná problém řešit: kolem půlroku bez obav Když se sluchová vada zjistí u kojence, lékaři se snaží provést sluchovou korekci sluchadlem už v půlroce věku. A oboustranně. Sluchadla by měl nosit stále, samozřejmě mimo spánek.
Přidělování sluchadel pro dětské pacienty patří výhradně specializovaným pracovištím. Zjistí-li se u dítěte hluchota, je nutno uvažovat o kochleárním implantátu. Je to v současnosti jediný způsob, jak do mozku vpravit sluchové vjemy. Tato metoda spočívá v tom, že se do hlemýždě (vnitřní ucho) zavede sonda, na kterou je zapojen mikrofon, jenž elektrickými impulzy stimuluje buňky sluchové dráhy. Ty je pak předávají dál do mozku. Pozor: zvukové efekty této metody nejsou totéž co sluchadlo. Elektrické vzruchy vyvolávají určité tóny či šelesty, které nemají úplně charakter našeho mluveného slova, ale jsou to podněty. Mozek se je snaží diferencovat a rozeznávat a vytváří se jakýsi nový jazyk. Děti si na něj dobře zvykají, lze dosáhnout i toho, že rozumí bez odezírání nebo dokážou telefonovat.
Pomohou rodiče i speciální školky Zvukové informace jsou v každém období života pro člověka důležité, tím víc u dětí. Je to nezaměnitelný zdroj informací. V první řadě má sluch vliv na vývoj řeči. Je-li dítě opožděné s prvními slovy a neodpovídá-li artikulace věku, je vždy na místě vyšetření sluchu a logopedická rehabilitace. Při sníženém sluchu je omezený přísun informací, to by mohlo mít vliv na intelekt. Vrozená porucha sluchu není spjata s poruchou intelektu, takže záleží jen na správné práci s dítětem. Rodiče jsou nedílnou a zásadní součástí rehabilitace potomka. Žádný logoped bez jejich součinnosti nemůže dosáhnout vyhovujících výsledků. Při handicapu je jejich pozice těžší. Dítě vyžaduje víc času, péče a je zcela nezbytné odborné vedení, které je individuální pro různé druhy poruch. Naštěstí existují u nás specializovaná zařízení zdravotnického typu i mateřské školy. Musíte se poradit s odborníkem, u něhož je dítě v péči, které zvolit.
Prognóza do budoucna?
Prognóza nedoslýchavých dětí je převážně velmi dobrá. Při správné korekci sluchu a důkladné péči rodičů a odborníků se mohou i děti s velmi těžkou poruchou sluchu plně socializovat (tedy se zapojit do kolektivu vrstevníků, studovat…). Svůj handicap se naučí ovládat a omezení v životě jsou minimální. Dobrá zpráva: důležitým mezníkem v životě je puberta, kde se na základě změny hormonálních hladin může mnoho problémů upravit.

odborná spolupráce: MUD r. Jan Paska – odborný lékař ORL , Středisko Lékařské péče s. r. o. (www.poliklinikahradcanska)

Foto: shutterstock.com

Klíčová slova: