Soutěž o získání ocenění Evropská destinace nejvyšší kvality (EDEN) se letos konala po sedmé. Vyhrála společnost Lipensko, která nejlépe odpovídala zadání Cestování bez bariér. Vítězství zcela jistě napomohla i loni otevřená Stezka korunami stromů, jediná svého druhu u nás.
Už loni jsem si během pobytu na Lipně říkala, jak je možné, že tahle volnočasová rodinná oáza ještě nezískala ocenění EDEN. Destinační management si počkal, letos přihlásil projekt Lipno bez bariér a vyhrál. Kdo jiný by měl první místo získat, když ne obec, která má na svém území bez bariérovou Stezku korunami stromů. Do výšky čtyřiceti metrů se bez problémů dostanete s kočárkem i invalidním vozíkem. Ale nejde jen o stezku. Kdykoli během roku je na Lipně pro handicapované připraveno mnoho aktivit. Po celý rok je v půjčovnách k dispozici speciální sportovní vybavení, jako jsou v zimě monoski, od jara do podzimu tandemová kola, handbike či vozíky za kola.
Několikrát do roka probíhají Dny s handicapem (nejnověji právě zítra, 8. 6.) a Dny Lipno bez bariér. Den s handicapem je organizovaný. Postižení si mohou vyzkoušet sportovní vybavení, využít služby speciálně vyškolených instruktorů a navštívit penzióny s bez bariérovým přístupem. Zdarma lze využít veškeré sportovní vybavení, které je v půjčovnách k dispozici.
Nuda už tu není
Mám pro Lipno slabost. Vyrůstala jsem tu do svých sedmi let a léta strávená na Lipně považuju dodnes za období nekonečné volnosti. S přestěhováním do Prahy přišlo omezení. Prahu jsem neměla ráda. Změnilo se to až v pubertě. Tehdy jsme na Lipno opět přijeli a moji někdejší kamarádi mi najednou záviděli, že bydlím v Praze. Na Lipně byla nuda. Kromě krátkého léta, kdy se dalo koupat v přehradě a letní kino denně promítalo, tu totiž nebylo co dělat.
Dnešní Lipno je tomu mému z dětství tak vzdálené, že víc to snad ani nejde. Kdybych se neprošla původní obcí kolem domů, kde to mám stále v živé paměti, nepoznala bych, že jsem na Lipně. To jsou dva zcela odlišné světy.
Za radikální proměnu nevelké obce se skvělou polohou se prý zasloužili tamní zastupitelé, kteří už v devadesátých letech vytušili potenciál Lipna. Ač peněz v pokladně tehdy moc nebylo, skoupili na úvěr okolní pozemky, scelili je a prodali investorům. Nedá se říct, že by nad tím místní jásali. Změny přijímali s nedůvěrou a obavami. Možná ani dnes nejsou všichni nadšeni z toho, že sem ročně přijede 750 000 turistů. S klidnou obcí už dnes Lipno nemá nic společného. Nicméně příliv rekreantů lokalitě pomohl. Zkrásněla, zlepšila se infrastruktura i služby, nuda tu nehrozí ani místním. Tady je všechno. V neposlední řadě i pracovní příležitosti, a to celoročně. Na Lipno se jezdí v každém ročním období, pokaždé je tu co dělat.
Za parkovné se tu neplatí
"Nechceme, aby návštěvníci parkovali mimo vyhrazená parkoviště," vysvětluje Jiří Falout ze společnosti Lipno Servis, proč se na Lipně parkovné neplatí. "Jsme mladá destinace, místa máme dost, vždycky tu zaparkujete," pokračuje. A taky se tu vždy ubytujete, i když pokud si chcete vybrat, je dobré rezervovat si hotel, penzión či chatku atd. s předstihem. Ceny jsou variabilní. Najdete ubytování za pár korun i za dva tisíce na noc. Nově vzniklo v Campingu Lipno Modřín městečko se dvěma jurtami, dvěma pravými indiánskými týpí a čtyřmi stany s podsadou. Podle Jiřího Falouta je Modřín prvním tuzemským kempem, který nabízí netradiční formy ubytování. Rezervace na pobyt v jurtách přijímali už v prosinci loňského roku.
Ubytovaní v Campingu Lipno Modřín mají zdarma nárok na speciální slevovou kartu hosta Lipno Card, na kterou můžou čerpat slevy, které běžná Lipno Card neobsahuje. Ceny se proti loňskému roku nezměnily.
Novinkou je Hopsárium
Jezerní in-line a cyklostezka, která vede z Frymburku do Přední Výtoně, měří patnáct kilometrů a patří mezi nejkvalitnější u nás. Nazout brusle můžete už u chaty Lanovka a sjet přímo na stezku už přezutí.
Doporučuji to jen opravdu dobrým bruslařům, protože poslední úsek je relativně prudký.
Z Kramolína ke stanici lanovky vede loni otevřený bikepark, který si navrhli sami bikeři. V nejdelší variantě měří 3,5 km.
Dolů se dostanete po Jezerní sjezdovce, což je trasa pro odvážné. Pomalejší varianta dlouhá oněch 3,5 km je určena začátečníkům nebo rodinám s dětmi od osmi let. Mladší na dráhu nesmějí. Sjíždí se na speciálně upraveném kole nebo na terénní koloběžce, kterou vám i s přilbou půjčí v INTERSPORT Rent v blízkosti pokladen Stezky korunami stromů. Mají tu i koloběžky pro děti.
Na Kramolíně najdete i loni vybudované hřiště pro discgolf, což je obdoba golfu, jen se místo míčky do důlku strefujete frisbee talíři do nadzemních kovových košů. Pronájem hřiště je zadarmo, disky si koupíte buď v INTERSPORTU v budově chaty Lanovka, nebo si je můžete půjčit v INTERSPORT Rent u pokladen na stezku.
Nově bylo letos v prostorách Aquaworldu otevřeno Hopsárium – prolézačky, skluzavky, míčkový bazén, hřiště pro nejmenší. V případě hezkého počasí bude v provozu i venkovní část s dráhou pro nafukovací kruhy a také dráha pro šlapací auta.
U parkoviště chaty Lanovka najdete lanové centrum, které nabízí 500 m dlouhý přechod různé obtížnosti. Lahůdkou je pro leckoho 150 m dlouhý přejezd na visutém laně nad areálem a hladinou Lipenského jezera.
V letních měsících je v provozu bobová dráha a během celého roku i Aquaworld, z něhož prosklenou stěnou vidíte na jezero.
Hitem je Stezka korunami stromů
Nic podobného jinde v Česku zatím nestojí, i když mi ředitel Stezky korunami stromů Filip Pekárek potvrdil, že v budoucnu by měly u nás vyrůst ještě dvě podobné stavby. Zatím mají podobný typ vyhlídky jen na Lipně. Zážitek je to obrovský. Stezka byla otevřena loni, letos tedy o s l a v í první narozeniny, což se neobejde bez doprovodných akcí. Je bezbariérová, do výšky čtyřiceti metrů se tudíž dostanete s kočárkem i na invalidním vozíku. Dvouaž šestiprocentní stoupání téměř nepocítíte, problémy mohou mít snad jen lidé trpící závratěmi.
Stezka byla postavena z Douglasky, dřeva s vyšším podílem smoly, které zaručuje delší životnost. U nás moc neroste, přirovnat ji lze k jedli či modřínu. Stezek v Evropě je několik, ta na Lipně je však z několika důvodů unikátní.
Jednak patří k nejdelším, je z devadesáti procent dřevěná, a hlavně z ní skvěle díky průhledným ochranným sítím vidí všichni, tedy i děti či vozíčkáři.
Během cesty vzhůru potkáte jedenáct zastávek, ať už didaktických nebo zážitkových. Hitem zejména pro děti je tobogan, který je se svými dvaapadesáti metry nejdelším suchým toboganem u nás. K udržení konstantní rychlosti slouží speciální podložky. Na toboganu se můžete svézt opakovaně, není podmínkou projít pokaždé celou stezku. Stačí vyběhnout kovové schodiště.
Nově bylo letos na Lipně vybudováno originální dětské hřiště.
---
AKCE NA ČERVEN
- 8. 6. Den s handicapem: Active Park Lipno – Chata Lanovka od 10 do 16 hod. Na programu přednášky, bezplatné vypůjčení vybavení, jízda na tandemových kolech, na handbiku, vyhlídková jízda lanovkou, projížďka na elektročlunu (snadný přístup s vozíkem přímo na elektročlun), trampolína zabudovaná do země, Aquaworld (nainstalovaný bazénový zvedák), Stezka korunami stromů. * www.lipnobezbarier.cz
- 8. 6. Den s integrovaným záchranným systémem: akce pro děti proběhne na Stezce korunami stromů. Zábavnou formou se dozvědí, jak pracuje při záchranné akci policie, armáda, hasiči, vodní záchranná a Horská služba, součástí bude záchrana vrtulníkem, soutěže.
- 29. a 30. 6. Slavnosti dřeva: vyřezávání soch ze dřeva, soutěže pro děti, trhy, koncerty dua Tara Fuki, Ivy Frühlingové. Akce proběhne na Stezce korunami stromů.
- 30. 6. až 6. 7. – Letní Letná na Lipně: festival nového cirkusu a divadla proběhne na centrálním parkovišti na Lipně. Hvězdou bude soubor My!LaiKa, uvidíte vzdušnou akrobacii, žonglování, akrobacii na trapéze a na kole, hru s loutkou, k poslechu živá hudba.
www.lipno.info.cz
VÝSTAVA MODELŮ HRADŮ A ZÁMKŮ Z LEGA
Do konce září potrvá v areálu Sportareny resortu Lipno Point největší výstava Lego modelů v České republice, která byla otevřena minulý týden v sobotu.
Uvidíte modely hradů a zámků Hluboká nad Vltavou, Rožmberk, Červená Lhota či Staroměstskou radnici, katedrálu sv. Bartoloměje či vilu Tugendhat.
Kromě toho bude vystavena vesmírná základna Space Point, vláčkodráha, lego Technic nebo socha Terminátora v životní velikosti. To vše na ploše 650 m2. Jednotlivé modely postavili fanoušci lega.
V dětském koutku budou stolky na stavění, na zdech najdete podložky z lega, na které si děti mohou postavené modely pověsit.
Více se o akci dozvíte na: * www.ujizdimenalegu.cz * www.kostky.org
CO JE EDEN
Projekt European Destinations of Excellence (EDEN) vyhlásila Evropská komise poprvé v roce 2006. Cílem je zviditelnit méně známé evropské destinace. Vítězné Lipno získalo 400 tisíc korun od Ministerstva pro místní rozvoj ČR na podporu svých marketingových aktivit a na možnost užívání prestižního loga EDEN. Evropská komise natočí o destinaci spot a agentura CzechTourism jí zajistí účast na domácím či zahraničním veletrhu dle jejího vlastního výběru.
V září se Lipno představí s národními vítězi z ostatních zemí v Bruselu v rámci Světového dne cestovního ruchu. Všichni finalisté mají dále možnost stát se součástí mezinárodní sítě EDEN, kde si destinace vzájemně předávají zkušenosti.
Více o soutěži na: * www.czechtourism.cz
Foto: Jihočeská obec Lipno nad Vltavou leží v okrese Český Krumlov.
Foto: Loni otevřená Stezka korunami stromů je 675 m dlouhá, 2,60 m široká, z věže se díváte z výšky 40 m, tobogan měří 52 m. Otevřena je celoročně, v letním období od 10 do 18 hod.
Foto: Průhledné sítě umožňují, že ze Stezky korunami stromů vidí do okolí i handicapovaní nebo malé děti.
Foto: Výstava z modelů lega potrvá do konce září.
Foto: Nově bylo otevřeno Hopsárium.
Profimedia.cz (5), Lipno Servis (2), Václav Jůza jr.