Nekrolog: Cimrmani se s Kašparovým handicapem poprali, psali mu sedavé role

05.02.2014 8:52

Jan Kašpar ztvárnil v Divadle Járy Cimrmana navzdory úrazu desítku rolí. Začínal sice jako kulisák, postupně se ale stal stálým členem souboru. O jeho smrti se zbytek Divadla Járy Cimrmana dozvěděl těsně poté, co odehrál představení Posel z Liptákova.  

Takže zemřel Čech Karel Němec, napadlo mnohé, když se objevila zpráva o odchodu teprve šedesátiletého herce Divadla Járy Cimrmana Jana Kašpara. Repliky z textu hry Dobytí severního pólu mají milovníci poetiky tohoto divadla přece stále na jazyku. 

Proč se vyučený provozní zámečník svému oboru nevěnoval, není z několika otištěných článků a rozhovorů poskytnutých médiím patrné. Nejprve pracoval v Městských divadlech pražských jako kulisák, odkud ale musel odejít kvůli účinkování v utajené inscenaci Havlovy Žebrácké opery v Divadle Na tahu. V roce 1975 nastoupil jako kulisák do Divadla Járy Cimrmana a zde časem začal i hrát.

Na jevišti s hadičkami

Osudová změna ovšem nastala v roce 1988, když po pádu ze stromu při prořezávání větví zůstal odkázán na invalidní vozík. Záhy po návratu z kladrubské rehabilitační léčebny ho "Cimrmani" vrátili na jeviště. Nebyli by to ani oni, kdyby se nedokázali s novým jevem poprat: začali pro něj psát takzvané sedavé role.

Ať vstoje či vsedě, byl na jevišti továrníkem Bierhanzelem z Vraždy v salonním kupé, rytířem Smylem Flekem z Nohavic ze hry Blaník, principálem v Záskoku, horolezcem Sváťou Pulcem ve Švestce či praotcem Čechem v zatím poslední hře České nebe. S pražským Studiem Jára Ladislava Smoljaka také nastudoval inscenaci Fantom Realistického divadla Zdeňka Nejedlého.

Řadu příležitostí mu nabídl i film. Zahrál si například ve snímcích Vrchní, prchni!, Jára Cimrman ležící, spící, Rozpuštěný a vypuštěný, Vesničko má středisková, Nejistá sezóna, Ať ten kůň mlčí, Kolja nebo Vratné lahve. Po sametové revoluci byl několik let zaměstnaný na ministerstvu vnitra a nějaký čas dokonce pracoval u Protidrogové brigády.

"Divadlo měl moc rád a do poslední chvíle chtěl být na jevišti, podobně jako Láďa Smoljak před třemi lety," popisuje poslední dny Zdeněk Svěrák. "Já jsem mu to nerozmlouval, ale Honza si moc chtěl zahrát s kyslíkovým přístrojem, protože dýchat už nemohl. A tak 19. května účinkoval v pohádce Dlouhý, Široký a Krátkozraký v roli děda Vševěda i s těmi hadičkami, co mu vedly k nosu a dávaly mu kyslík."

Odešel jeden z Cimrmanů Pavel Vondruška - čtěte ZDE

Zemřel Ladislav Smoljak, zakladatel Divadla Járy Cimrmana - čtěte ZDE

Milovník motorů

Ve foyeru Žižkovského divadla už včera vzniklo pietní místo s fotografií a květinami, kam mohou lidé přijít uctít Kašparovu památku. Žádné představení se ale neruší, protože role se u Cimrmanů alternují. Řízením osudu Kašpar zemřel v úterý večer ve spánku na plicní problémy zhruba ve chvíli, kdy jeho kolegové dohrávali inscenaci Posel z Liptákova.

Navzdory tragické události Divadlo Járy Cimrmana čeká v příštím týdnu řada hostování - scéna se představí v Novém Městě na Moravě, České Třebové, Holicích, Vysokém Mýtě, Žďáru nad Sázavou nebo Pardubicích. O způsobu posledního rozloučení se divadelníci ještě musí poradit.

Nebyla to jen oddanost divadlu, čeho si na Kašparovi cenil Jan Svěrák. Kašpar se totiž podílel na vzniku Svazu paraplegiků a byl to on, kdo přišel s nápadem na sbírku a vybudování Centra Paraple. Kromě toho se angažoval i ve Výboru dobré vůle - Nadaci Olgy Havlové. "Vždycky, když jsem se sám pral s nějakými starostmi, říkal jsem si: A co Kašpar? V porovnání s jeho problémy byly ty moje malé," vzpomíná Svěrák.

Herec upoutaný na invalidní vozík byl navíc milovníkem motorů, čtyřkolka mu dávala pocit svobody pohybu. To všechno stihl, zvládl, dokázal... Jan Kašpar.

Autorka pracuje v Institutu umění - Divadelním ústavu.

KRESBA - VÁCLAV TEICHMANN

URL| http://art.ihned.cz/divadlo/c1-60062090-jan-kaspar-nekrolog-divadlo-jary...

Klíčová slova: