Vodicí psi už smí zůstat se svými pány i v nemocnici

04.02.2014 16:25

Zítra začne platit nový zákon o zdravotních službách (č. 372 z roku 2011). Přináší řadu až revolučních změn pro pacienty i zdravotníky. Jednou z nich je možnost hospitalizace pacientů i se speciálně vycvičenými psy.

OSTRAVA Fenka německého ovčáka Haidi usnadňuje život nevidomé Pavle Čichoňové z Ostravy. Je na své šestadvacetileté majitelce tak závislá, že když zůstane jen nakrátko doma bez ní, lehne si ke dveřím, žalostně kňučí a nežere...
"Neumím si představit, že by zůstala sama několik dní. Proto velmi vítám, že nové předpisy výslovně upravují možnost pobytu vodicích psů v nemocnicích," říká Pavla Čichoňová, která už takovou zkušenost má. "Před třemi lety jsem ležela i se svou vodicí labradorkou v Brně. I když to ještě nebylo v zákoně, zdravotníci se už tehdy snažili vycházet vstříc," líčí.
Lidí, kteří ke svému životu nutně potřebují pomoc psa, jsou v našem kraji přinejmenším desítky. Nový zákon o zdravotních službách, který začne platit 1. dubna, jim má ulehčit situaci v případě nezbytné hospitalizace.
"Pes v nemocnici? Tak u nás určitě ne! K nám nesmí ani kytka, natož zvíře," zareagovala překvapeně a odmítavě zdravotní sestra Vítkovické nemocnice na dotaz, jestli už ví, jak to u nich bude se psy.
Ač si tvrzení zdravotnice a nevidomé ženy na první pohled odporují, není to tak. Pravdu mají obě. Podle nového zákona musí nemocnice umožnit pacientům se smyslovým či tělesným postižením i pobyt speciálně vycvičených vodicích či asistenčních psů, ale jen tam, kde to podmínky dovolí.
Zdravotnice, která odmítá přítomnost psa na svém pracovišti, reaguje správně: slouží totiž na jednotce intenzivní péče, kam většina nemocnic psy ani v budoucnu nepustí. Podmínky pobytu psů nemocnice upraví vnitřním řádem tak, aby zvíře neporušovalo práva jiných pacientů ani jiné předpisy.
"Řešíme, jak se k celé věci postavit. Přítomnost psa v ambulancích není problém, při hospitalizaci je to složitější. Když nedojde k porušení hygienických norem ani jiných předpisů, přítomnost psa umožníme. Ale na některých odděleních včetně jednotky intenzivní péče to nepůjde," říká mluvčí společnosti Agel Hana Szotkowská.
Podobně to chtějí řešit i další nemocnice. Jejich mluvčí ale upozorňují, že zdravotníci jsou vytížení péčí o nemocné. Krmení a venčení psů tak bude muset zajistit buď sám pacient, nebo jeho příbuzní.
"Jsme připraveni řešit požadavky na přítomnost psa individuálně. Nový zákon ale přináší mnoho komplikací, hlavně po hygienické stránce. Hospitalizace s asistenčním psem bude možná pouze na jednolůžkovém pokoji. Pokud nebude k dispozici, nebudeme moci vyhovět," říká mluvčí Městské nemocnice Ostrava Jiří Maléř.
Tak to plánuje i nemocnice ve Frýdku-Místku. "Podle naší směrnice psi nesmí na ARO, JIP a v odůvodněných případech ani další oddělení. Doprovod psa se speciálním výcvikem umožníme jen, pokud bude volný samostatný pokoj," řekla mluvčí zařízení Jolana Filipová. Podotkla, že o venčení, stravu a úklid po psovi se musí postarat jeho majitel, který také ručí za to, že pes neublíží jiným lidem.
Karvinská hornická nemocnice už jednu zkušenost má. "Před třemi lety tu byla na zákroku tělesně postižená pacientka a s ní asistenční pes. Starala se o něj její matka. Ženy měly samostatný pokoj, pes chodil na oddělení jen po evakuačním schodišti," líčí ředitel nemocnice Ivan Stejskal.
Nevidomá Pavla Čichoňová nemocnice chápe, ale myslí si, že by neměly trvat na samostatných pokojích pro pacienty se psy. "V Brně jsem ležela s dalšími pacienty a nebyl problém," říká.

---

Nová práva pacientů Vyberte si nemocnici Pacient si může vybrat nemocnici nebo lékaře, u kterého se bude léčit. Spádovost už neplatí. Nemocnice může odmítnout pacienta jen z kapacitních důvodů.

Chtějte znát druhý názor Pokud trpíte vážnou nemocí, máte nárok požádat o názor dalšího odborníka. Váš lékař musí předat kolegovi potřebnou dokumentaci. Vnímejte informace o cenách Lékař vás musí předem seznámit s náklady na léčbu, které nehradí zdravotní pojišťovna. Seznam a ceník výkonů, ke kterým je zapotřebí váš písemný souhlas, musí viset v čekárně či ordinaci. Vezměte si s sebou doprovod Máte právo, aby vás na vyšetření doprovázel někdo z vašich blízkých. Nevidomí lidé mohou mít u sebe i při hospitalizaci vodicího psa – tam, kde to podmínky nemocnice dovolí. Neslyšící může doprovázet tlumočník. Nebojte se pozvat kněze Při hospitalizaci máte právo na to, aby vás navštívil duchovní. Určete, kdy má lékař mlčet Pokud chcete, ať se nikdo nedozví o vaší nemoci, zakažte lékařům sdělovat informace. Máte možnost rozhodnout i o tom, zda vy sami chcete znát fakta o své nemoci. Nechcete-li oživit, sepište to Pokud si nepřejete, aby vás lékaři křísili, když budete v bezvědomí, nechte to zapsat do zdravotnické dokumentace. Platit to bude 5 let, ale změnit to můžete kdykoli. Buďte v nemocnici s dítětem Nemocnice nesmí odmítat rodiče.

"Pes v ambulancích není problém, při hospitalizaci je to ale složitější." Hana Szotkowská, mluvčí Agelu

Foto: Psí doprovod Tam, kde to podmínky dovolí, mohou mít nevidomí lidé u sebe vodicího psa.
Ilustrační foto: Martin Stolář, MF DNES

Mutace - Mladá fronta DNES - Moravskoslezský kraj

Klíčová slova: