Hluk zvyšuje pravděpodobnost vzniku cukrovky, tvrdí vědci

05.02.2014 8:52

Dlouhodobá nespavost, stavy úzkosti, zhoršení sluchu, poruchy činnosti srdce a svalů. Tento výčet není ukázkou z úředního soupisu chorob, ale neúplným seznamem zdravotních potíží, které může u lidí vyvolat hluk.  

Nyní se zdá, že k nim budeme muset přiřadit další onemocnění, výstižně označované jako civilizační choroba - cukrovku (diabetes).  
V roce 1993 zahájili dánští odborníci vedení Mattem Sörensenem z Dánského střediska pro výzkum rakoviny sledování 50 187 obyvatel Kodaně a Aarhusu ve věku 50 až 64 let.
Až dosud zajímala lékaře a odborníky na životní prostředí výhradně souvislost mezi intenzitou hlomozu a onemocněními oběhové soustavy. Podrobnou zprávu o výzkumu dánských badatelů, který skončil v roce 2006, uveřejnil časopis Environmental Health Perspectives.
Protože účinek rámusu na lidské zdraví určuje nejen jeho intenzita, ale i doba, po kterou jsme mu vystaveni, pokusili se vědci stanovit, v jak hlučném prostředí žili dlouhodobě sledovaní obyvatelé Dánského království od roku 1988.
Lidé, kteří se výzkumu zúčastnili, poskytli badatelům adresy, na nichž od konce 80. let bydleli. Pomocí údajů, mj. o počtu a rychlosti automobilů projíždějících příslušným místem, a výšky budov zpětně stanovili hlučnost každé adresy. Údaje porovnali u sledovaného vzorku obyvatel s výskytem cukrovky. Při tom si byli vědomi, že nebezpečí propuknutí diabe -tu zvyšují i jiní činitelé, jako je pohlaví, stravovací návyky, či spíše zlozvyky, a kouření.
Zvláštní pozornost věnovali dánští specialisté znečištěnému ovzduší, které bývá v oblastech se zvýšeným hlukem vyšší než na klidných místech.
Lékaři zaměření na léčbu cukrovky už opa kovaně prokázali, že nezdravé ovzduší, především koncentrace oxidů dusíku, může u náchylných osob podpořit vznik cukrovky.

Stačí nárůst o deset decibelů

Během výzkumu lékaři zjistili cukrovku celkem u 3869 lidí. Varující je, že lidé z lokalit s vyšším rachotem čelí větší pravděpodobnosti, že diabetem onemocní. Vědci dokázali tuto zákonitost vyčíslit. Pokud se pět let před zjištěním cukrovky v bydlišti sledovaných lidí zvýšil hlomoz o deset decibelů, významně vzrostla možnost, že se u nich objeví cukrovka. Čím déle lidé v obdobném prostředí žili, tím více se zvyšovala pravděpodobnost onemocnění.
Statistický rozbor získaných údajů prokázal, že vliv decibelů na vznik cukrovky nesouvisel se stavem ovzduší: hlučnost prostředí může vyvolat u náchylných lidí diabetes nezávisle na přítomnosti znečišťujících látek v atmosféře.
Autoři studie upozorňují, že jim chyběla řada informací, jako je umístění ložnice v bytě, hlučnost sousedních místností či výskyt chorob sluchu.
Nemohli také odlišit, zda pacient trpí cukrovkou 1. typu, při jejímž vzniku většinou hraje rozhodující roli dědičnost. Naopak cukrovku 2. typu často spouštějí činitelé související s předcházejícím způsobem života nemocného. Na druhou stranu víme, že 90 až 95 procent případů onemocnění zmiňovanou civilizační chorobou představuje 2. typ.
Naproti tomu cukrovku
1. typu lékaři obvykle zjistí ještě v dětském věku pacienta.
Badatelé rovněž zdůrazňují, že řada lidí žije určitou dobu s neléčenou cukrovkou. Proto údaj o tom, kdy byla choroba u nemocného zjištěna, nemusí odpovídat době, kdy u něj skutečně vznikla.

Za vším hledej stres

Odborníci z Kodaně a Aarhusu se nespokojili pouze s konstatováním zjištěných výsledků. Snaží se odpovědět na otázku, proč právě hluk může způsobovat u obyvatel měst cukrovku.
"Jednou z možných příčin bu -de skutečnost, že stresové hormony dokážou snížit produkci inzulínu," vysvětluje Thomas Becker z katedry životního prostředí aarhuské univerzity.

---

Každý třetí v EU čelí hlomozu ze silnic

Podle střízlivých odhadů je každý třetí člověk v některém členském státě Evropské unie vystaven hluku ze silniční dopravy překračujícímu doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO). Jenom v České republice trpí více než půl miliónu občanů hlukem způsobovaným dopravními prostředky, silnějším než 65 decibelů. Stejné, byť krátkodobé hlučnosti dosahuje sprcha nebo zvonění mobilního telefonu. Uvádí se, že v takto hlučném prostředí se riziko infarktu myokardu zvyšuje ve srovnání s klidnou ulicí o polovinu.

Během výzkumu lékaři zjistili cukrovku celkem u 3869 lidí

Jednou z možných příčin bude skutečnost, že stresové hormony dokážou snížit produkci inzulínu Thomas Becker

Foto Profimedia.cz (3)

Klíčová slova: