V mládí přišel při autonehodě o nohu pod kolenem. Teď se postaví na start nejslavnějšího, nejprestižnějšího a nejtěžšího cyklistického závodu. Že to je sci-fi? Nezdolný Čech Jiří Ježek, šestinásobný paralympijský vítěz, už 10. července přesvědčí celý svět o opaku.
Startovní rampa v Avranches, desetitisícovém městečku jen kousek od kanálu La Manche. Všude kolem plno lidí. Žhaví se televizní kamery, které v mžiku rozešlou živé obrázky po zeměkouli. Jedenáctá etapa Tour de France, třiatřicetikilometrová drsná šichta s časem, s cílem na normandském ostrůvku Mont-Saint-Michel může vypuknout. Kdo je první na řadě? Devětatřicetiletý chlapík z Čech. Sice má na jedné noze protézu, ovšem přesto si teď sám zkusí, jak chutná bájná Tour. Jiří Ježek se už těchhle okamžiků nemůže dočkat. I když nervozita s ním vibruje. "Kluci, kteří se na Tour byli podívat, mi říkali, že se z toho posadím na prdel. Já tu zkušenost nemám, tak se nechám překvapit," usmívá se muž, jehož životním motorem je touha překonávat sám sebe.
- Vy jste se vážně ještě nikdy nebyl podívat na Tour de France naživo?
"Fakt ne. Já v té době vždycky závodím, nebo se na důležité závody intenzivně připravuju. Samozřejmě, zajímavé etapy sleduju v televizi, několikrát jsem měl příležitost s legendárním Robertem Bakalářem přenosy spolukomentovat. Ale naživo jsem Tour ještě neviděl. O to víc mě mrzí, že se mého startu na Tour "Baky" nedožil. Ovšem věřím, že to tam nahoře uvidí. A nechci slyšet ty jeho hlášky…"
- No, asi by byly pochvalného typu.
"Snad jo. Tenhle start je pro mě obrovská čest a samozřejmě i splněný sen! Tour de France je pro každého cyklistu prostě nejvíc. Doufám, že jako nejlepší hendikepovaný cyklista v časovce předvedu, co umím. Věřím, že to bude skvělá reklama pro paralympijský sport, pro Českou republiku a jasně, i pro mě osobně."
- Kolik si myslíte, že vám nejlepší nehandicapovaní profíci naloží? Půjde o vteřiny, minuty?
"Nechci se porovnávat se závodníky, kteří už budou mít v nohách deset etap nejtěžšího závodu světa. To není fér a ani to není mojí motivací. Můj čas nebude až tak důležitý. Spíš samotná účast, styl jízdy. Chci ukázat, na jak špičkové úrovni je současná cyklistika hendikepovaných."
- Neříkejte, že nemrknete do konečných výsledků.
"Samozřejmě, že soukromě jsem zvědavý, jak moc za těmi nejlepšími zaostanu. Kolik mi třeba nadělí takový fenomén Tony Martin. Ale hlavně mi jde o ten splněný sen. Navíc se mi splní hned dva. Do Francie se mnou odletí patnáctiletý talentovaný fotograf David Vlk, který kvůli zákeřné nemoci přišel o pravou nohu pod kolenem. Má tedy stejný hendikep jako já a během léčení byl prý pro Davida můj životní příběh a sportovní úspěchy částečnou motivací. No, a vidíte, teď mě bude fotografovat na Tour. To je paráda!"
- Jak moc jste musel na tuhle parádu dřít?
"Tak Tour je pro mě samozřejmě výjimečná událost, ale na druhou stranu, je to jen jeden z mnoha závodů."
- Takže normální trénink jako každý rok?
"Dá se to tak říct. Ročně mám na kontě šedesát sedmdesát závodních dní. Proto trénuju průběžně prakticky celý rok. Den bez kola si dopřeju jen zřídka."
- Kde všude se připravujete?
"Na jaře, v létě a na podzim trénuju doma v Čechách. Přes zimu ale musím za lepším počasím do takzvaných teplých krajin. Prosinec a leden trávíme se Soňou (manželkou a manažerkou v jedné osobě) v Austrálii, kde je zaručené počasí, perfektní podmínky pro trénink a máme tam spoustu přátel. Pro další soukromé tréninkové pobyty pak využívám ideální prostředí na Mallorce, která je fakt rájem cyklistiky."
- Kolik času denně trávíte na kole?
"To je různé, záleží na tom, v jaké fázi přípravy momentálně jsem. V objemové přípravě je to nějakých pět až osm hodin denně, mezi závody spíš míň, okolo čtyř až pěti hodin. Ročně tak najedu přes třicet tisíc kilometrů. Někomu to přijde šílené, ale pokud často závodím s profesionály, musím trénovat stejně. Kvůli mému hendikepu navíc na kole hodně trpí záda, proto ještě musím každé ráno speciálně cvičit. Když k tomu přidáme nezbytnou regeneraci, je to slušný desetihodinový úvazek. Ale nestěžuju si. Když je pěkné počasí a já si jedu na kole, mám nejkrásnější pracovní prostředí na světě, ne?"
- Jak se vám zamlouvá pracovní prostředí, které nabídne časovka na Tour?
"Trať vede z Avranches na úpatí slavné hory Mont-Saint-Michel a těch 33 kilometrů bych rozdělil na dvě poloviny. První je lehce zvlněná, zbytek pak totální rovina. Velkou roli bude určitě hrát vítr. Na pobřeží kanálu La Manche nic jiného čekat nemůžu. Bude to hodně bolet, ale přesně takové časovky mám nejradši."
- Ale vy máte status předjezdce před startovním polem. Není to spíš show než závod?
"Je to samozřejmě spíš show, ale těším se na to, jako by to byl start na olympiádě. Chci si tu výjimečnou příležitost co nejvíc užít. Je to ale zároveň i velká sportovní výzva, rozhodně pojedu na sto procent. V posledních týdnech se mi v časovkách dařilo a věřím, že to na Tour bude takhle pokračovat."
- Co vůbec prožívá závodník, který musí jet 33 kilometrů absolutně naplno?
"Co můžete prožívat přes čtyřicet minut zkroucený do aerodynamické pozice, soustředěný na každý metr asfaltu, celé tělo vám doslova hoří, vy nutíte nohy neustále šlapat a hnát kolo co nejrychleji kupředu?"
- Peklo.
"V časovce se k úspěchu musíte protrápit."
- Jste známý svou precizností ve výběru kol a doplňků. Jak bude vypadat váš závodní speciál pro Tour?
"Firma, která mi dodává kola už třináctou sezonu, mi speciálně kvůli Tour vyrobí dva nové stroje. Jsou ale stejné s kolem, na kterém jsem jel paralympiádu v Londýně. Jsou vybavená těmi nejlepšími komponenty, včetně elektronického řazení, takže jsem si jistý, že minimálně v tomhle budu konkurenceschopný."
- Oči diváků a zájem novinářů bude určitě poutat vaše protéza. Bude i ta něčím speciální?
"Na cyklistiku používám upravenou protézu, která nemá chodidlo. Na jejím spodním konci je jenom upínací mechanismus do pedálu, takže energie při šlapání se nikam neztrácí a jde rovnou v ose těla. Tu protézu jsem si sám navrhl v době, když jsem ještě kombinoval sport s prací. Deset let jsem pracoval právě jako protetik-specialista. Až před Hrami v Aténách 2004 jsem dostal od mých osobních sponzorů šanci věnovat se cyklistice naplno."
- Zvedla účast na Tour zájem o vás?
"Hned po oficiální tiskovce se objevily články po celém světě. Díky sociálním sítím a internetu se taková informace šíří rychle. Viděl jsem články dokonce z Austrálie, Indie nebo Argentiny."
- Mezi světovými profesionály jste známá firma i bez toho. Budete mít čas ve Francii s některými přátelsky poklábosit?
"Ještě jsem neměl čas sledovat, kdo z Čechů, Slováků a dalších závodníků, se kterými se znám, na letošní Tour pojede. Ale když bude čas a příležitost, rád na chvilku do některého týmového autobusu zavítám. Na druhou stranu jako závodník dobře vím, jak je pro každého důležitý klid a soukromí, takže rozhodně nechci nikoho rušit. Tour de France je jeden z nejvyhrocenějších sportovních podniků světa a tlak na závodníky a celkový stres je enormní."
- Zůstanete na Tour i po časovce?
"Jo, bylo by fajn zůstat na celou Tour a užívat si tu atmosféru."
- Ale nejde to?
"Jsem uprostřed sezony a nemohu si dovolit tréninkový výpadek. Proto se hned druhý den po časovce vracím zpět domů, kde budu pokračovat v přípravě. V půlce srpna odlétám do Kanady, kde mě čeká finále Světového poháru a týden nato pak i mistrovství světa. Na obou akcích bych samozřejmě chtěl bojovat o nejvyšší příčky, tak se musím zase připravit na sto procent."
---
Jak jsem se dostal na Tour
Když jsem přebíral ocenění Paralympionik roku 2012, zaznělo na pódiu, že mým dosud nesplněným snem je start alespoň v jedné etapě Tour de France. A tak slovo dalo slovo… No, tak jednoduché to určitě nebylo, organizátoři podobné akce povolují jen opravdu velmi výjimečně. O tuhle výjimku se postarala společnost Škoda, která je už desátým rokem jedním z největších sponzorů Tour. Moc si toho vážím.
---
2 Češi na startu
Jiří Ježek
Věk: 38 (16. října 1974 v Praze)
Rodinný stav: ženatý, manželka Soňa
Výška/váha: 181 cm/68 kg
Handicap: po autonehodě 1985 má amputovanou pravou nohu pod kolenem
Profesionální kariéra: od roku 2004
Úspěchy: 2x zlato paralympiáda Sydney (2000), zlato paralympiáda Atény (2004), 2x zlato paralympiáda Peking (2008), zlato paralympiáda Londýn (2012), mistr světa (2006, 2007, 2009, 2010, 2011), vítěz SP (2011, 2012), světový rekord ve stíhacím závodě na 4 km
Účast na Tour de France: první
Roman Kreuziger
Věk: 27 (6. května 1986 v Moravské Třebové)
Rodinný stav: ženatý, manželka Michaela
Výška/váha: 183 cm/66 kg
Profesionální kariéra: Liquigas (2006-2010), Astana (2011/2012), Saxo-Tinkoff (2013-?)
Úspěchy: 9. místo na Tour de France (2009, 2010), 6. místo na Giro d‘Italia (2011), vítěz Kolem Romandie (2009), vítěz Kolem Sardinie (2010), juniorský mistr světa (2004), vítěz SP juniorů (2004), stříbro z MSJ v cyklokrosu
Účast na Tour de France: pátá (2008-11)
FOTO: PROFIMEDIA. CZ
FOTO: ARCHIV JIŘÍHO JEŽKA
Foto: 10. července / Avranches / Mont-Saint-Michel / 33km 11. etapa Tour de France 2013
Foto: profil tratě
Foto: Různé pomůcky. Jiří Ježek si svoji protézu navrhoval sám. Na rozdíl od soupeřů zvolil opravdu odlišnou konstrukci.
FOTO: ISIFA. COM
O autorovi: TEXT: Pavel Hartman pavel.hartman@deniksport.cz