Moderní technologie nejsou ani pro zrakově znevýhodněné žádným tabu, natož v dnešní době.
Na práci s počítačem jste již dnes tak zvyklí, že si ani neuvědomujete, co vám tahle vymoženost nabízí. Nejste-li nijak znevýhodněni, využíváte počítače bez nejmenších potíží jak v práci, tak i v domácnosti.
Pokud však máte například zrakový hendikep, může být ovládání počítače velký problém. Vidící člověk si sedne za monitor, uchopí do rukou myš, položí si prsty na klávesnici a pustí se do práce. Očima kontroluje monitor, kde se zobrazuje to, co právě dělá. Nepotřebuje žádné speciální programy ani zařízení, pomocí kterých by mohl počítač ovládat. Chce-li si však k počítači sednout nevidomý člověk, je tomu zcela jinak.
Tito lidé mohou počítače také ovládat, ale už to není tak jednoduché. Zrakově znevýhodnění lidé nemohou počítač ovládat pomocí myši, ale pouze pomocí speciálního programu, který se nazývá odečítač obrazovky.
Lidé bez zraku vše ovládají díky klávesovým zkratkám a jsou schopni bez problémů pracovat s dokumenty, řešit e-maily, používat internet a dělat celou řadu věcí. Jediné, co odečítače obrazovky nezvládají, je práce s fotografiemi nebo grafikou, ale brzy tomu může být jinak.
Odečítačů obrazovky je hned několik, mezi nejznámější patří NVDa, který je zcela zdarma. Dalším je Jaws, který u nás zrakově znevýhodněným lidem nabízí firma Galop a jehož cena se pohybuje od 50 do 65 tisíc korun.
Společnost ACE Design nabízí odečítač Winmonitor, který je mnohem dostupnější než Jaws, stojí okolo 25 tisíc korun.
Většinu řeší software a snaha
Většina lidí se domnívá, že počítače, které využívají nevidomí lidé, jsou speciálně upraveny, ale přitom jediné, v čem spočívá změna, je právě předinstalovaný speciální software. Odečítač pomocí hlasového doprovodu oznamuje uživateli, co pomocí klávesnice provádí, tedy všechno, co se zobrazuje na monitoru.
Vzhledem k tomu, že i já sám jsem nevidomý, jsem též odkázán na odečítače obrazovky. Svůj první počítač jsem obdržel v deseti letech a přiznávám, že to pro mě bylo obrovské překvapení, doslova zázrak. Když jsem si uvědomil, co jsem schopen na počítači dělat i přesto, že mám zrakové znevýhodnění, hned jsem si řekl, že se budu výpočetní technice věnovat i v budoucnosti, což se mi splnilo.
Ve svém prvním počítači jsem měl Windows s odečítačem obrazovky Jaws. Pomocí tohoto odečítače jsem zvládal pracovat s textovými dokumenty, skenovat si knihy, abych si je mohl pomocí odečítače číst, používat internet, telefonovat přes Skype, řešit maily a dělat hromadu dalších věcí.
Občas mi sice činilo problém vyřešit nějaké grafické záležitosti, ale s tím mi vždy pomohl vidící člověk.
Býval jsem odkázán jen na používání klávesnice, kterou jsem musel vše ovládat. Zvykl jsem si na to docela rychle a vůbec mi nevadilo, že nemůžu používat myš. Osvojil jsem si klávesové zkratky a prstoklad, takže jsem dnes schopen psát všemi deseti prsty. S Jaws a počítačem, v němž jsem měl Windows, jsem dokázal psát i různé seminární práce do školy, poslouchat internetová rádia, třídit si muziku a vše ostatní, co dělají vidící lidé, pokud tedy nepočítám práci s grafikou a fotografiemi. Byl jsem též schopen hrávat i různé hry speciálně vytvořené pro zrakově znevýhodněné osoby, například Shades of Doom nebo Topspeed.
U jablíček hned po vybalení
Jak plynul čas, začal jsem uvažovat o tom, jestli by i pro mě nebyla dostupná modernější technika. Začala se objevovat dotyková zařízení a já přemýšlel o tom, jak by šlo i bez zraku takové věci používat. Bylo mi jasné, že zde již klávesnice není, a pomalu jsem se začal smiřovat s tím, že to nebude možné. Zjistil jsem však, že i dotyková zařízení se dají ovládat bez zraku, a to pomocí speciálních gest, která si musíte osvojit. Začal jsem si číst články o produktech Apple, až to nakonec došlo tak daleko, že jsem si pořídil iPhone, iMac a MacBook.
V produktech od Apple je odečítač obrazovky z výroby, nemusím tedy nic dokupovat, jak tomu bylo dříve u Windows, a hned po zakoupení v obchodě mohu produkty Applu využívat.
Odečítač se jmenuje VoiceOver a nabízí mi řadu možností jako počítače s Windows, ale i mnohem víc. Tím, že je tento odečítač integrován přímo v systému, umožňuje mi provádět i věci, které jsem na Windows schopen vykonávat nebyl, např. tvorbu prezentací nebo čtení PDF dokumentů.
S možnostmi, které jsou pro mě v dnešní době dostupné, jsem i přes své zrakové znevýhodnění nadmíru spokojen, produkty od Applu si nemůžu vynachválit a doufám, že v budoucnu nepřijde chvíle, kdy mi bude práce s výpočetní technikou znemožněna z důvodů modernizace technologií. Věřím, že se vždy najdou lidé, kteří se budou snažit o to, abych i přesto, že jsem nevidomý, mohl výpočetní techniku ovládat do takové míry, že nebudu muset zůstat vzadu za moderními vymoženostmi.
---
Technické vymoženosti mě neporazí, i když nevidím
Foto: